Magyar vizsla: az örökké hűséges barát
Energikus és intelligens energiabomba, nem mellesleg barátságos viselkedésük és arisztokratikus, szinte szoborszerű megjelenésük az egyik legkedveltebb vadászkutya fajtává teszi a vizslát.
Tudj meg mindent a vizsláról!
Szinte mindegy is, hogy drótszőrű magyar vizsla vagy német vizsla, esetleg olasz vizsla kerül a szemünk elé, ezek a szeretetéhes kutyák gyorsan az egész család védelmező kedvencévé válnak.
Tudtad? A ma már kedves zsemleszín árnyalatban pompázó vadászkutya ősei már honfoglaló őseinknek is hűséges társai voltak. Mondjuk ez nem is csoda, hiszen ezek a mára kihalt kopók vadászösztöne és érzéke kiváló segítséget nyújtottak őseinknek a zsákmányszerzés során. Ezt a hűséges ebet egyébként több korabeli írásos emlékünk is megemlíti, például a Képes krónika, illetve a Codex Albensis is.
A vizslák fajtatípuson belül különböző altípusok alakultak ki. A rövidszőrű magyar vizsla például a kontinentális típusú vizslák közé tartozik, ahogy például az olasz vizsla, a német vizsla és a weimari vizsla is.
Megint más altípust képviselnek a spániel típusú vizslák, mint amilyen a münsterlandi vizsla és a breton spániel; a griffon típusú vizslák közé pedig a cseh szálkás szőrű vizslát, a drótszőrű griffont és az olasz griffont sorolhatjuk be. De a pointerek és a szetterek is a vizslák fajtatípusába tartoznak.
A magyar vizsla köztudottan aktív és barátságos fajta, ráadásul nagyon intelligens is, amihez átlagon felüli tanulási képességek párosulnak. Éppen ezért fontos, hogy már a vizsla kölyök figyelme is kellőképpen le legyen kötve, hiszen, ha unatkozik, ha nem kapja meg az igényelt figyelmet vagy nem biztosítják neki a szükséges mozgásmennyiséget annak fele sem tréfa.
Szerencsére a fajta egyik legjobb tulajdonsága az, hogy rendkívül gyorsan kötődni kezd a gazdájához, ami a kölyök vizsla kiképzése alatt különösen jól jön. Mivel ez a vadászkutya igazi apportírozó kutya, fontos, hogy mindig legyen készenlétben valami, amit bűntudat nélkül megrágcsálhat. A rágókák például remek alternatívái a cipőidnek vagy bútoraidnak.
Ami a kölyök vizsla szocializációját illeti, fontos, hogy már néhány hetes korában találkozzon más kutyákkal és idegen emberekkel is, illetve különféle ingerek, látványosságok és hangok kössék le a figyelmét. Ezek az élmények segítik hozzá a vizslát ahhoz, hogy később egy rettenthetetlen, szófogadó kutya váljon belőle.
Az érzékenyebb kutyafajtákhoz hasonlóan, a vizsla is leginkább a pozitív megerősítés segítségével nevelhető, ajánlott a kiképzése során kerülni a fizikai és verbális durvaságokat is. A legjobbat akkor teszel a kölyöknek, ha mindvégig következetes és kedves maradsz vele.
Szerencsére a magyar vizsla esetében többnyire egészséges kutyusukról beszélhetünk, átlagosan 12–15 éves élettartammal bírnak. Azonban az öröklött betegségek, a rossz vizsla tartás, a genetikai betegségek és a szaporítók oda nem figyelése miatt ők is hajlamosak lehetnek néhány betegségre. Ezek a leggyakoribbak.
Hogyan lehet megelőzni a betegségeket?
Első körben már a kölyök vizsla kiválasztása során figyelni kell arra, hogy csak komoly tenyésztőtől vásároljunk kölyköt, aki egészségügyi szempontok szerint is szelektálja az állatokat.
Ezen felül a vizslák esetében is alkalmazható tanács, hogy egy-másfél évente érdemes elvinni kivizsgálásra, illetve, ha szokatlan tüneteket tapasztalsz nála, például sántítás, elhúzódó hasmenés, viszketegség stb., azonnal fordulj orvoshoz. Sokat segít továbbá a megelőzésben, hogyha az igényeinek megfelelően át van mozgatva, illetve tápanyagokban dús táplálékot kap kizárólag száraztápos táplálás helyett.
A vizsla táplálkozási igénye szerencsére nem túl bonyolult, esetükben is két dolgot érdemes figyelembe venni: a minőséget és a mennyiséget. Az ideális diéta a vizsla számára magában foglalja a vegyes etetés iránti igényt, vagyis arra kell törekedni, hogy az étkezés során a száraztáp és a nedves eledel aránya kb. 50-50% legyen.
A drótszőrű magyar vizsla etetése során is figyelni kell a minőségi húsok és a lehetőleg gabonamentes kutyatápok használatára. A kölyköknek napi négy, a kifejlett ebeknek pedig napi két étkezésre van szükségük, illetve a napi száraztáp adagot érdemes két részre osztani. Ami a jutalomfalatokat és snackeket illeti, a marhabőrből készült ropogtatnivalók nagy és hosszan tartó kedvencek lesznek.
A magyar vizsla ápolása nem jelent különösebb kihívást, köszönhető ez többek között a rövid szőrzetnek, valamint az aljszőrzet hiányának. Ennek megfelelően elegendő hetente egyszer átkefélni a szőrét, vedlési időszakban ez természetesen felkúszhat akár heti 2-3 alkalomra is. Mindenesetre a bundáját érdemes heti szinten, rendszeresen átvizsgálni kórokozók, például bolhák vagy kullancsok után kutatva.
A vizslát egyébként csak akkor szükséges fürdetni, ha más megoldás már nincsen. Abban az esetben, ha koszos lesz a bundája, legtöbbször az is elég, ha száradást követően kikeféljük belőle a koszt.
Amire még figyelni kell, az a kutyus bőre, főleg a sebadenitis nevű betegség miatt kell rendszeres időközönként ellenőrizni, hogy nem alakul-e ki éppen bőrgyulladás. Emellett a fogairól kell eltávolítani a lepedéket, hogy ne alakuljon ki fogkő és ne veszítse el a fogait. Ehhez kutya fogkefét és fogkrémet, valamint fogtisztító jutalomfalatokat is használhatsz.
A magyar vizsla hatalmas mozgásigényű eb, emiatt kifejezetten aktív családok és gazdik számára ajánlott a tartásuk. Naponta minimum 2 órányi aktív mozgásra van szüksége, ami lehet akár futás, séta, de agility és obedience is.
Mivel igencsak kedveli a vizet, kiváló vízimentő kutya válhat belőle, de a kutyastrandokra tett kirándulások is hozzájárulnak a vizsla boldogságához. Különösen kedveli az olyan feladatokat, amikor az intelligenciáját is megcsillogtathatja, mert használhatja például a kereső-kutató képességeit, vagy épp a vadászkutya eredethez méltó szaglását. Nem lesz nála boldogabb kutyus, ha - megfelelő kiképzést követően természetesen - elkísérhet téged egy-egy kerékpáros túrádra vagy veled együtt futhat.
A vizslára is igaz, hogy szüksége van a térre, főleg a nagy mozgásigénye miatt. Éppen ezért lakásban nem javasoljuk a magyar vizsla tartását, egyszerűen nem érezné ott jól magát. Fontos számára, hogy a kertben tudjon hancúrozni és le tudja vezetni az energiáját, illetve szabadon felfedezhesse a kertet, engedve kíváncsi természetének.
Ha pedig már kíváncsiság és felfedezőkedv, érdemes rendszeresen karbantartani a kerítést és lezárni azokat a lyukakat vagy réseket, amelyeken át a vizsla esetleg kiszökhet. Ugyanakkor a kertimádatuk nem jelenti azt, hogy kinti kutya lenne, éppen ellenkezőleg: egyfelől rövid szőre nem védi meg az őszi-téli hidegtől, másfelől szüksége van a családja és a gazdája társaságára, különben szeparációs szorongástól fog szenvedni.
A vizsla egyébként a család aprajával és nagyjával is remekül kijön, gyerekek és idősek mellett is kiváló barátnak bizonyul. Ennek ellenére, kisgyerekekkel nem ajánlott egyedül hagyni. Ami a többi állatot illeti, abban az esetben, ha a cicával együtt nő fel, a macskák ellen nem lesz kifogása, azonban az apróbb termetű rágcsálók, például a tengerimalac vagy hörcsög mellett beindulnak a vadászösztönei.
A magyar vizsla kiválasztása során érdemes figyelni arra, hogy ez az energikus, szorosan kötődő és intelligens fajta olyan gazdik számára ajánlott, akik nem hagyják sokáig magukra a kedvencüket, aktív életet élnek és közösen tudnak sportolni. Ha barátságos, folyamatosan tanulni akaró és akár segítő kutyának is alkalmas fajtát keresel, a vizsla tökéletes lesz számodra.
Abban az esetben viszont, ha kistestű kutyában gondolkodsz – a hímek marmagassága 58-64 cm, a nőstényeké kb. 60 cm, súlyuk pedig 18–30 kg –, vagy olyan társra vágysz, aki szívesen lustálkodik és bekuckózik veled, illetve teljes munkaidőben dolgozol házon kívül, a drótszőrű magyar vizsla nem lesz számodra ideális választás.
Az első és legfontosabb tanácsunk: a szaporítókat kerüld el messzire, bármennyire is csábítónak tűnik a tenyésztőénél alacsonyabb ár. Szokták mondani, hogy olcsó húsnak híg a leve: ez a szaporítók esetében is igaz, hiszen a nem megfelelő tartásnak és kényszer elletésnek köszönhetően a genetikai betegségek, a fokozott betegségekre való hajlam is borítékolható.
Ezen felül, szaporítótól vásárolva nem kapsz származási igazolást, illetve az is előfordulhat, a kutyakölyök se féregtelenítésen nem esett át, se az oltásokat nem kapta meg. További kockázatnövelő tényező, hogy se a szülők, se az almok nem esnek át szűrővizsgálatokon.
Hol érdemes tehát vizsla kölyköt venni?
Csak és kizárólag ellenőrzött, a szabályokat betartó tenyésztőtől. Olyantól, aki szívesen válaszol a fajtát, valamint az adott almot, kölyköt és szülőket érintő kérdésekre is, ráadásul plusz pont, ha láthatóan nem esik nehezére a válaszadás. Fontos, hogy be tudja mutatni a származási igazolást, valamint az oltások igazolását is.
Magyarországon a Magyar Vizsla Klub Egyesület honlapján érdemes tájékozódni a hivatalos engedélyekkel rendelkező kennelekről, így biztosan egészséges négylábú családtagra tehetsz szert.
Arra viszont készülj fel, hogy a törzskönyvezett kölykök ára 100–150 ezer forint között mozog, bár, ha nem ragaszkodsz a kölyökkutyákhoz, fajtamentő egyesületeknél idősebb kutyusokkal találkozhatsz, akik valamiért elvesztették a családjukat vagy az otthonukat. Nekik is biztos, meghitt otthont kínálhatsz.
Egyszer eljön gyermeked életében az a pillanat, amikor kutyát szeretne. Ilyenkor kulcsfontosságú a megfelelő döntés meghozatala.Ebben a cikkben olyan dolgokról lesz szó, melyek segítenek átgondolni és meghozni a megfelelő döntést. Így a kutya örökbefogadása egy csodálatos élmény legyen a család számára.
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.