Amerikai pitbull terrier fajtaleírás
Az amerikai pitbull terrier és alapvetően a különböző pitbull fajták kapcsán mindig rengeteg kérdés merül fel a tapasztalt kutyatartókban és leendő gazdikban egyaránt. A pitbull kétes hírneve általában már azelőtt prekoncepciók kialakításához vezet, hogy személyesen találkoznánk a fajta képviselőjével. De vajon miért alakult ez így?
A pitbullt övező tévhitek jelentős része a kutyaviadalok mellékhatása, mivel egy időben kifejezetten ezekre az eseményekre trenírozták őket. Ez természetesen megtette a magáét, hiszen az eleve vérszomjas vadállatokká nevelték őket. Pedig ez lehetett volna bármelyik kutyafajta, nemcsak a pitbull. Mert szeretettel nevelve ez a sokszor meg nem értett kutyafajta is kedves, családbarát és emberbarát házikedvenc, aki kifejezetten jó kapcsolatot ápol a gyerekekkel.
A köznyelvben gyakran csak pitbullként hivatkozunk a fajtára, pedig az eredetét a mai napig homály övezi. Ráadásul az sem teljesen egyértelmű, hogy mikor milyen kutyust értünk alatta, mivel a legnagyobb kutyatenyésztő szervezet, az FCI (Fédération Cynologique Internationale) még önálló fajtaként sem ismerte el.
Annyit biztosan tudhatunk, hogy elsőként Amerikában, az angol bulldogok és a terrierek keresztezésével próbálkoztak meg a tenyésztésével, még az 1830-as években. Ennek eredménye lett az amerikai staffordshire terrier fajta, közkeletű és jóval rövidebb nevén: pitbull.
A tenyésztők célja eredetileg egy „pit”, vagyis küzdőkutya tenyésztése volt, amelyek jól teljesítenek az állatviadalok során, hiszen akkoriban ezek a szörnyű események még legálisak voltak.
A kezdet kezdetén még nem egymás ellen uszították a kutyusokat, hanem a patkányok ellen és az volt a győztes állat, amelyik a viadal ideje alatt a legtöbb patkányt elpusztította, majd szépen lassan egymás ellen is bevetették a kutyákat. A fogadás hevében, a közönség tagjai olyan beceneveket aggattak szerencsétlen állatokra, mint a jenki terrier, de például a pitbull elnevezés is innen ered.
Ekkoriban azokra a példányokra, amelyek kutyaviadalokon vettek részt, nem házi kedvencként, hanem amolyan harcias munkakutyaként tekintettek. Ennek megfelelően az eleve agresszívabb, könnyen feldühödő kutyákat sorolták ebbe a kategóriába, hiszen ők voltak az ideális harci kutya megszemélyesítői. Azok a példányok, amelyek elég szerencsések voltak ahhoz, hogy elkerüljék a ringet, általában farmokon kötöttek ki, ahol családi kedvencként töltötték napjaikat házőrzéssel, játékokkal és patkányokra is vadásztak.
Érdekes egyébként a fajtát a történelme során végig övező kettősség, hiszen addig, amíg a United Kennel Klub már 1898-ban elismerte a létezését, az Amerikai Kennel Klub a mai napig adós ezzel a gesztussal, ellentétben például az amerikai straffordshire terrierekkel, amely fajtát már 1930-ban önálló fajtaként ismert el.
Maga a pitbull egyébként nem is egy konkrét fajta, sokkal inkább egy gyűjtőfogalom. Az amerikai pitbull terrier a bull típusú terrierek közé tartozik, de ezen kívül még a bull terrier, az amerikai staffordshire terrier és a staffordshire bull terrier a pitbull „kategóriájába” tartozik.
Kinézetüket tekintve az amerikai pitbullok robosztus, ugyanakkor középtermetükhöz képest kissé talán tömzsi, illetve rendkívül izmos állatok. Marmagasságuk 35-60 cm között mozog, míg a súlyuk a 11-30 kg közötti skálán helyezkedik el.
A formájukat tekintve kissé szögletesek, a fejük viszont méreteiben arányosan viszonyulnak a testükhöz. Szőrzetük rövid és kifejezetten durva tapintású, a hideg ellen nem sok védelmet nyújt. Szőrzetük színe igencsak változatos lehet, hiszen a fekete, szürke, barna, vörös, acélkék, fehér és a sárga egyaránt szerepel a lenyűgöző palettán.
Arra tehát nincsen egyértelmű recept, hogyan is néz ki egy fajtatiszta pitbull, de biztos lehetsz benne, hogy a szürke pitbull, a tigriscsíkos pitbull, a törpe pitbull, az acélkék pitbull és a fehér pitbull is értékes tagja lehet a családodnak.
Tenyésztése kezdetén a pitbull nem a nyugodt vérmérsékletéről volt híres, pedig minden tulajdonsága megvan ahhoz, hogy igazi családi kedvenccé váljon. A pitbull ugyanis alapjáraton kedveli és szereti az embereket, egészen hihetetlen módon alkalmazkodóképes, barátságos és hűséges társa gazdájának és családjának.
Harcias, vérszomjas hírneve ellenére annyira barátságos tud lenni, hogy még a betolakodókkal is barátságot köt, ahelyett, hogy a házőrzésre koncentrálna. Emiatt például kifejezetten jó kapcsolatot ápol a gyerekekkel, akár órákig képesek játszani velük.
Ami a többi állatot illeti, velük már nem ennyire felhőtlen a pitbullok viszonya. Persze minden nevelés kérdése, de ösztönösen nem jönnek ki a macskákkal és más szőrös pajtásokkal. Mindenesetre az amerikai pitbullok varázsát az adja, hogy minden vagányságuk, akaratosságuk és makacsságuk mellett intelligens és engedelmes állatok, amelyek a végletekig hűségesek családjukhoz.
Nevelésük során egyébként pont ezeket a tulajdonságokat használják fel rossz célra, amikor a különböző agility és engedelmességi játékok során előhozzák belőlük a vadállatot. Ezen kockázat miatt egyébként nemcsak egy lakópark házirendjében, de akár törvényi előírásokban is szokták korlátozni a pitbullok tartását.
Annak érdekében, hogy a pitbull kölyök egy igazi családbarát kedvenccé váljon a hírekből ismert rosszfiú helyett, nagy gondot kell fordítani a nevelésére és a mielőbbi szocializációjára. Alapvetően egy makacs, önfejű és akaratos jószágról beszélünk, ezért fontos, hogy minél előbb megtanulja, ki hordja a nadrágot a házban.
A pitbull terrier nevelése során a következetesség az egyik kulcsmomentum. Ajánlott már 10-12 hetes korában elvinni kutyaóvodába, hogy más kutyusukkal megismerkedve és új közegbe kerülve mielőbb megkezdődhessen a szocializációja.
Mivel nagy mozgásigényű fajtáról van szó, ajánlott mindig lekötni valamivel a figyelmét, feladatot adni neki. Ha nem tesszük, biztosak lehetünk benne, hogy unaloműzés gyanánt olyan huncutságokon fogja törni a fejét, mint amilyen például az étel elcsenése vagy a kertben az ásás. Utóbbi tevékenységhez egyébként érdemes neki egy külön helyet biztosítani a kertben, hogy bármikor szabadon hódolhasson ennek a szenvedélyének.
Ami a nevelési módszereket illeti, kerüld az agresszív büntetési formákat és a negatív megerősítést. Helyette dicsérd, legyél kitartó és pozitív. Fontos, hogy nyilvános helyen mindig pórázon jelenj meg vele, akkor is, ha csak boltba ugrasz el vele vagy a kutyaparkba. Bár jellemzően nem váltanak át egyik pillanatról a másikra a szelíd ebből harci kutyává, ha a szocializációjuk nem volt megfelelő, más kutyáknak nekitámadhatnak és, ha provokálják vagy megtámadják őket, nem fognak meghátrálni.
Annak ellenére, hogy a kutyus imád mozogni, hízásra is hajlamos. Ez ám a dilemma! Akkor teszel kedvencednek a legjobbat, ha a kifejlett példányoknak naponta 2 alkalommal magas energiaértékű eledellel töltöd meg a tálját, míg a kölyköknek kezdetben 4 kisebb adagra lesz szükségük, egyenletesen elosztva a nap folyamán.
Etetésükhöz használj kitűnő minőségű állati eredetű fehérjében gazdag eledelt, lehetőleg minél kevesebb mesterséges adalékanyaggal. Egy a lényeg: ne spórolj a hússal és lehetőleg egy aktívabb időszak után, például egy hosszú sétát vagy intenzív edzést követően etesd meg az ebet, így utána lesz kedve egy kis pihenőhöz is. Ez azért hasznos, mert így evés után beindulnak az emésztését segítő folyamatok. Játék és utazás közben, vagy akár a nevelése során akár a marhahúst tartalmazó jutalomfalat is felkerülhet az étlapra.
Egy egészséges amerikai pitbull terrier akár 12-16 éven át a család része lehet. Sajnos azonban vannak olyan betegségek, amelyekre a pitbull terrier hajlamos lehet. Ezek egyike a rettegett örökletes rendellenesség csípőízületi diszplázia, ami a kutyus 4 hónapos – 1 éves korában mutatkozik meg először. Ilyen esetben a csípőízület vérellátása nem megfelelő, ennek következtében komoly károk keletkeznek a combcsont felső részében.
Jellemző betegsége még a fajtának az atópiás bőrgyulladás, amely gyakorlatilag egyfajta allergiás bőrbetegség. A probléma diagnosztizálásában és kezelésében nehezítő tényező, hogy gyakran nehéz megállapítani, hogy mi okozza. Lehet egy atka, vagy pollen, de akár penészgomba is. Könnyen felismerhető tünetei közé tartozik a terület nyalogatása, a szőrhullás, az élénk vakarózás, a vöröses foltok és göbök megjelenése a bőrön.
Szintén bőrbetegség és eléggé fájdalmas is, a szőrtüszőatkák begyulladása. Ebben az esetben a demodex atka okozza az általában nem túlságosan súlyosan fertőzést. Ennek során a tüszőgyökér begyullad, ami viszketéssel és szőrhúzással párosul.
Akkor, ha kutyusodon esetleg súlygyarapodást tapasztalsz, pedig a szokásoshoz képest nem mozog kevesebbet és nem eszik többet, pajzsmirigy alulműködéssel is szembenézhettek. Jellemző tünete még a lassú szívverés, a hideggel szembeni intolerancia, a szőrzet további elvékonyodása.
Rövid szőrük miatt szerencsére az ápolásuk is viszonylag egyszerű feladat, a szőrüket például heti egy alkalommal ajánlott alaposan átkefélni egy keményebb sörtéjű kefével.
A fürdetést kizárólag abban az esetben javasolják, ha az nagyon indokolt és akkor is csak enyhe samponos öblítést javaslunk, mivel rövidszőrű fajtaként észben kell tartani, hogy a bőrflóra csak lassan fog regenerálódni a vegyszeres öblítést követően, ezzel viszont pont a kutyus ellenállóképességét gyengítjük, hiszen a bőr az elsődleges védelmi vonal. A pitbull terrier esetében erre különösen oda kell figyelni, hiszen hajlamos a különböző allergiás bőrbetegségekre.
Amit a heti rendszerességű átkefélésen kívül még viszonylag gyakran be kell iktatni, az a karmok hosszának ellenőrzése, illetve akár napi szinten a fogkő elleni védekezésre is érdemes rászánni az időt. A fogápolás esetében speciális kutyafogkefét és fogkrémet javasolunk.
Az amerikai pitbull terrier társadalmi megítélése még mindig elég vegyes képet mutat. Akik nem ismerik a fajtát vagy találkoztak már egy rosszul szocializálódott, agresszíven nevelt fajtával, általában csak harci kutyaként, a kutyaviadalok főszereplőiként tekintenek rájuk. Pedig minden a gazdi céljain és nevelésén múlik.
Következetes neveléssel igazi gyerekbarát, vidám családi kedvenc válik belőle. Ugyanakkor erőszakos múltjuk miatt a világ több országában tiltott a fajta tartása és tenyésztése. Dániába, Franciaországba, Nagy-Britanniába és Svájc néhány kantonjába például tilos bevinni pitbullt és a hozzá hasonlító fajtákat, míg Ausztriában és Németország bizonyos tartományaiban a fajta tartására vonatkozó külön elvárásokat és adókat kell teljesíteni. Magyarországon szerencsére 2010. szeptember 30-tól teszi lehetővé a jogszabály az amerikai pitbull terrier tenyésztését és tartását.
Örök szabály, hogy kutyát örökbe fogadni csak felelős, az állataira kiemelten odafigyelő tenyésztőtől és nem szaporítótól lenne szabad. Ez a pitbull terrier kölykök esetében fokozottan igaz!
Mivel a fajta iránt kifejezetten nagy a kereslet, sajnos az utóbbi években megnőtt a szaporított pitbull kölykök száma. Ez már csak azért is veszélyes, mert a tenyésztőkkel ellentétben a szaporítók nem figyelnek úgy oda a kölykök igényeire, se az ellátásukat, se a tartásukat és egészségüket, se a szocializációjukat illetően, így később a gazdi szembesülhet azzal, hogy öröklött betegségekkel rendelkező és/vagy agresszív kölyök került hozzá.
Ennek elkerülése érdekében mindenképpen egy jó, egyesületi tagként működő tenyésztőtől vásárold meg a pitbull terrier kölyköt, figyelj arra, hogy legyen oltási könyve, legyen féregtelenítve a kutyus és adjon törzskönyvet is a legújabb családtag megvásárlása során.
Emellett a pitbull tartás során akkor viselkedsz felelős állattartóként, ha követed a fajtához kapcsolható, ajánlott nevelési elveket és odafigyelsz az olyan apróságokra, hogy nyilvános helyen mindig legyen rajta nyakörv és póráz; valamint csak akkor engedjük más szőrös állatok közelébe, ha biztosak vagyunk abban, hogy jól szocializálódott az eb.
Előbb-utóbb minden családban felmerül az igény egy házikedvencre. Elengedhetetlen, hogy jól kijöjjön a család minden tagjával, beleértve a gyerekeket is. Cikkünkben bemutatjuk azt az 5 kutyafajtát, akik a legjobb választások lehetnek gyerekek mellé.
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.