Kínai Shar pei: egy igazi komoly, nyugodt és barátságos családi kutyafajta
Persze egy kis konokság és önfejűség őt sem kerüli el. Következetes neveléssel ez a makacs hajlam mérsékelhető, ami marad helyette az a családjához és gazdájához ragaszkodó, rendkívül lojális kutya. Ismerd meg a kínai harcikutya minden titkát!
A shar pei kutyafajta igencsak keresett fajta, hiszen imádnivaló megjelenése mellett komoly jelleme is leveszi a gazdáját a lábáról. Minden adottsága megvan ahhoz, hogy tökéletes családi kutyává váljon, főleg azért, mert mozgásigénye nem túlságosan magas, így a kisgyermekes családok és dolgozó felnőttek dolgos hétköznapjaihoz is remekül passzol.
A sharpei kínai származása mondhatni köztudott, az már kevésbé ismert tény, hogy az úgynevezett antik fajták képviselőinek egyike. Ez a kutyafajta a történelmi leletek szerint már 2000 évvel ezelőtt is létezett, főleg Kína déli tartományaiból származnak azok a rajzok, képek és történetek, amelyek a fajta eredetét taglalják. Létezésük egészen a Hahn-dinasztia (i.e. 206. -i.sz. 220-ig) uralkodásáig visszavezethető.
A pekingi palotapincsivel ellentétben ez a kínai fajta nem a nemesek, sokkal inkább a közemberek, a halászok és a parasztok kedvencévé vált. Természetesen az évszázadok folyamán a felépítésük némileg változott, hiszen ma már a kevésbé ráncos példányokat tartják egészségesnek.
Mindenesetre, világhódító hírnevére a 19. században tett szert, amikor a nyugati hódítók és utazók Kínába is elértek. Az újonnan jöttek kínai harci kutya néven illették a sharpei-t, mivel addigra előszeretettel használták őket kutyaviadalokon, pedig korábban inkább házőrzés és a haszonállatok védelme volt a feladatuk.
Mindent egybevetve, ez a kínai fajta népszerűsége ellenére az 1970-es évekre a kihalás szélére került, például 1976-ban már csak 145 egyed volt belőlük, így akkoriban a világ legritkább kutyafajtájaként tartották számon. Ekkor lépett közbe egy hongkongi tenyésztő, bizonyos Matgo Law, aki a fajta megmentése érdekében az Amerikai Kennel Clubhoz fordult segítségért. Mivel az amerikai marketingre már akkor sem lehetett panasz, hamarosan újra az egyik legkedveltebb kutyafajtává vált, egyre többet tenyésztették és a végén megmenekült a kihalástól.
A shar pei könnyen felismerhető imádnivaló ráncairól, zömök testalkatáról és egyedi, kagylóformájú füleiről. Mindent egybevetve egy közepes termetű, kifejezetten izmos és zömök, plusz testalkatához viszonyítva a feje kifejezetten nagy. Egyik legjellegzetesebb vonása a most már csak a fején és a hátán megtalálható ráncok, ami miatt kínai ráncos kutya néven is előszeretettel emlegetik. A felnőtt sharpei súlya attól függően, hogy milyen nagyra nő, általában 18 kg és 25 kg között mozog, míg a magassága valahol 41-51 cm közé tehető.
Jellegzetes vonása továbbá a felfelé kunkorodó farka, kék szeme és rövid szőrű, egyszínű bundája. Utóbbi az árnyalatokat tekintve lehet kékesfekete, mélyfekete, sötétszürke vagy füstös szürke, rozsdabarna, krém- vagy homokszín is. Bundája egyszínű, maximum a háta közepén van egy erőteljesebb satírozott rész, aljszőrzettel nem rendelkezik.
Igaz, ami igaz: nem ez a ráncos, zömök példány lesz a legjátékosabb pajtás, cserébe viszont sztoikus nyugalommal szemléli a világot. A gyakorlatban mindez azt jelenti, hogy egy rendkívül nyugodt fajtáról beszélhetünk, aki a családjával és főleg a gazdájával szemben imádnivalóan barátságos és ragaszkodó, jóindulatú kutyus.
Ennek ellenére és történelmi kondíciói miatt (például amikor háztájőrzőként még a patkányokra és rágcsálókra vadászott, illetve amikor harci kutyaként tartották), hajlamos arra, hogy más kutyákkal szemben dominánssá váljon.
Őrző-védő feladatokat tökéletesen rá lehet bízni, idegenekkel szemben kifejezetten visszahúzódó egészen addig a pontig, amíg nem ítéli önmagára, a családjára vagy otthonára veszélyesnek a helyzetet. Mivel imádja a családját és a gazdáját, több órás egyedüllétre (mondjuk a munkaidő miatt) csak abban az esetben kárhoztatható, ha erre megfelelően ki lett képezve. Máskülönben szeparációs szorongás is erőt vehet rajta. Mindent egybevetve azonban, egy kifejezetten nyugodt, biztonságot sugárzó őrző-védő fajta.
A sharpei etetése fontos feladat, hiszen mint minden kutyafajta esetében, a házi kedvenc egészsége nagy mértékben függ a táplálkozásától. Éppen ezért a sharpei számára a vegyes etetés az ideális, száraztáp és nedvestáp felhasználásával, esetleg főtt étellel keverve. Az is fontos szempont, hogy a felnőtt kutya étkezése napi 2 részre legyen osztva, erre már csak azért is érdemes odafigyelni, mert a fajta nem igényel túl sok mozgást, ezért hízásra hajlamosak lehetnek.
Ami rendkívül fontos, hogy a fehérjét a shar pei a többi kutyafajtához képest az átlagosnál rosszabbul bontja le. Emiatt kifejezetten az alacsony fehérjetartalmú eledelek lesznek számára az ideálisak, főként a máj- és veseproblémák elkerülése érdekében. Ezen felül a csirkehús is allergiás reakciókat válthat ki belőle.
Mivel rövid, durva szőrzete van és nincs aljszőrzete, a shar pei ápolása és kozmetikázása nem igényel túl nagy kihívást. A szőre általában magától tisztul, csak elvétve van szükség arra, hogy kefe segítségével, vagy esetleg törlőkendővel átmenjünk rajta. Abban az esetben, ha a ráncai megfelelnek a szabványnak és nem válnak túl sokká, markánssá, azok karbantartása sem igényel nagy kihívást. Amennyiben gondos tenyésztőtől vásároltad a shar pei kutyakölyköt, a ráncai csak a nyakon és a homlokon nyerik el végső formájukat, ráadásul nem is mélyülnek el túlságosan.
Természetesen a bőrredők, ráncok rendszeres ellenőrzését azért nem szabad elhanyagolni, mert itt bújhatnak meg a későbbi betegségeket okozó baktériumok, illetve akár még gombás fertőzések is kialakulhatnak. Mindenesetre, fürdetni csak akkor kell, ha az nagyon-nagyon indokolt, időnként maximum a karmát kell rövidíteni.
A shar pei kutya élettartama általában 10-12 év, abban az esetben, ha odafigyelsz a kutyus egészségére, megfelelő táplálására és egyéb igényei. Sajnos azonban a shar pei hajlamos pár betegségre, ami miatt rendkívüli odafigyelést igényel az egészsége.
Az egyik ilyen a kissé furcsa névre hallgató familial shar-pei fever, magyarul a shar pei láz és amyloidózis. Ez a betegség sajnos csak tünetileg kezelhető, gyógymódja ma még nem ismert. Először a shar pei kölyök szembesülhet vele 12-28 hónapos kora között, jellemző tünete a bokaízület és alkalmanként a pofa gyulladása és duzzanata, amihez magas láz párosul.
Első alkalommal általában 2-3 nap múlva mérséklődnek a tünetek, de a láz időről időre visszatér. Ez azért probléma, mert a láz felszabadítja a szervezetükben a gyulladásos fehérjéket, amelyek rendszerint a vesén keresztül örülnének ki. Viszont a fajtára jellemző, hogy nehezen vagy egyáltalán nem bontja le a fehérjét, ami így amyloiddá alakul át és lerakódik a szervezetükben. Ez előbb-utóbb veseelégtelenséghez vezet, többek között ezért fontos a vesekímélő étrend és a lázas időszakok lerövidítése, csökkentése.
Ezen felül a shar pei esetében kalkulálhatunk még a pajzsmirigy alulműködés, a könyökízületi diszplázia, a szemhéjbefordulás, a térdkalácsficam, a csípődiszplázia, az osteochondritis dissecans, a zöldhályog, a gyomortágulás és a bélcsavarodás megjelenésével kalkulálhatunk. Ami a bőrbetegségek kockázatát illeti, a seborrhea és a pyoderma jelent valós veszélyt.
Hogy mivel lehet megőrizni a sharpei egészségét és megelőzni a betegségek kialakulását?
Mindenekelőtt a táplálkozására kell nagyon odafigyelni, a shar pei etetése során a vesekímélő és alacsony fehérjetartalmú étrend a legfontosabb. Emellett nagyon oda kell figyelni a bőrredők állapotára, és a mancsai, a fogai és a fülei ápolására is.
A shar pei nevelése és kiképzése általában tapasztalt kutyatartókat igényel. Ahhoz, hogy ugyanis, hogy kordában tudjuk tartani a kínai harcikutya múltjából benne ragadt dominancia-hajlamot (ez más kutyákkal és állatokkal szemben nyilvánul meg a leginkább), minél előbb el kell kezdeni a szocializációját.
Fontos, hogy minél fiatalabb korában hozzászoktassuk más kutyák és állatok jelenlétéhez, így később nem fog feleslegesen kekeckedni velük. Lehet ugyanis bármilyen akaratos és önfejű a shar pei, mégiscsak egy magas intelligenciájú és a családjához rendkívül ragaszkodó fajtáról beszélünk. Az együttérző, ugyanakkor következetes nevelés esetében csodákra képes.
Amire fontos odafigyelni, hogy mozgásigénye alacsony és hajlamos a lustaságra. Ugyanakkor az egészsége megőrzése érdekében a mindennapi mozgásról is gondoskodni kell. Egyébként egy rendkívül alkalmazkodóképes kutyafajta, ugyanolyan jól visel az aktívabb életvitelt, mint azt, ha 8-10 órát a kanapén heverve kellene eltöltenie, amíg a gazdi dolgozik.
Alapvetően minél fiatalabb korban kezdődik a szocializációja és szerez idegen emberek, valamint kutyák, macskák körében is „ismerősöket” és barátokat, annál könnyebb lesz a dolgunk vele felnőtt korában. Igaz, utcán vagy az otthonunkat elhagyva így is ajánlott lesz pórázon tartani.
Szerencsére a shar pei gondozása és ápolása elég egyszerű. Évente 2 alkalomnál többször nem ajánlott fürdetni, a bundája ugyanis öntisztító. Fésülésre is leginkább a vedlés idején ajánlott odafigyelni.
A karmait illetően annyi dolgunk van, hogyha nem kopnak megfelelően, akkor ollóval bizonyos időközönként le kell vágni. Ezen felül a fajtának megfelelő étrend és jó minőségű táplálék biztosítása a legfontosabb feladat. Amit még jó, ha észben tartunk, hogy rövid szőrzete miatt nem bírja a hideget, viszont mivel hízásra hajlamos, a mindennapi mozgásáról télen is gondoskodni kell.
A shar pei igazi családi kedvencként tartható kutyafajta. Igaz, nem a legjátékosabb fajták közé tartozik, azonban megbízható józansága és ragaszkodó szeretete, hűsége odaadó családtaggá varázsolja.
Ahhoz, hogy ne csak a családjával alakítson ki harmonikus kapcsolatot, hanem más állatokkal, például saját fajtatársaival, más kutyákkal, macskákkal is együtt tudjon élni, már kölyökkorában el kell kezdeni a szocializációját. Ehhez leginkább kitartásra és következetességre lesz szükség, plusz néhány engedelmességi tréningre.
A shar pei kifejezetten jól kijön a gyerekekkel, nagyon ragaszkodik hozzájuk és szívesen gondoskodik a biztonságukról, védi őket. Sztoikus nyugalmát a gyerekek is élvezhetik, de az igaz, hogyha nagyon elszabadulna a játék, azt nem mindig a legbarátságosabb módon jelzi.
Emiatt, ahogy más fajták esetében is, érdemes meggondolni, hogy magára hagyod-e a kutyust a gyerekekkel. A legjobb az, ha fél szemed mindig rajtuk van és felügyeled a közös mókát. És fontos, hogyha látod a shar peieden, hogy nincs kedve tovább játszani a gyerekekkel, akkor legyél tekintettel az igényeire.
Mielőtt kiválasztanád a shar pei kölyköt, előbb azt döntsd el, hogy valóban neked való-e a fajta. Csak akkor dönts a shar pei mellett, ha van pénzed arra, hogy jó tenyésztőtől vásárold meg a kölyköt, illetve a minőségi táplálékát is biztosítani tudod számára. Hogy miért? A gondos, megbízható tenyésztő nemcsak az oltásairól, a törzskönyvéről és a chip felhelyezéséről gondoskodik, hanem arról is, hogy a shar pei esetében kiemelt fontosságú genetikai szűrővizsgálatok is el legyenek végezve.
Sajnos a fajta kifejezetten hajlamos néhány örökletes/genetikai betegségre, ezért ez egy kulcsfontosságú dolog. Emellett akkor is neked való a shar pei, ha egy kifejezetten nyugodt kutyust keresel és nem jelent problémát, hogy a nem a legaktívabb fajta, illetve szeret lustálkodni.
Akkor is remek választás számodra, ha szeretsz sok időt tölteni a legújabb pajtással, illetve nem zavar, ha időnként elég konok és önfejű tud lenni. Nem neked való a shar pei akkor, ha nem tudod megoldani a lakásban tartást (rövid szőre és az aljszőrzet hiánya miatt nem bírja a hideget), ha több kutyát tartanál együtt vagy a munkád miatt egész nap magára hagynád.
Előbb-utóbb minden családban felmerül az igény egy házikedvencre. Elengedhetetlen, hogy jól kijöjjön a család minden tagjával, beleértve a gyerekeket is. Cikkünkben bemutatjuk azt az 5 kutyafajtát, akik a legjobb választások lehetnek gyerekek mellé.
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.