Igazi családbarát kedvenc, aki soha nincs híján a játékos kedvnek, emellett igencsak hűségesek a gazdájukhoz: a törpe tacskó.
Lehet rövid szőrű vagy hosszú szőrű, a fajtára jellemző kedves és mókás tulajdonságok igazi családi kedvenccé teszik a kutyust.
A törpe tacskó az egyik legnépszerűbb kutyafajta kicsik és nagyok körében egyaránt.
Ezek a rövid lábú kutyák igazi egyéniségek, akiket egyszerűen nem lehet megunni. Ha egy pihe-puha szeretetgombolyag és energiabomba keverékét keresnénk, a mini tacskók biztos befutók lennének. Pedig gondoltad volna, hogy eredetileg vadászati célokra használták őket?
Annak ellenére, hogy vannak feltételezések, amelyek alapján a tacskók már az ókori Egyiptom útjait is koptathatták mancsaikkal, a tudománynak még nem sikerült bizonyítania ezt az állítást. A tacskók ókori eredetét inkább művészeti alkotásokra alapozzák, mivel voltak olyan festmények és más kézműves alkotások, amelyek egy-egy rövid lábú, hosszútestű, lógó fülű fajtát ábrázoltak.
A köztudatban egyébként az eredettörténet ragadt meg leginkább, hogy a tacskók Németországból származnak. Német származása miatt egyébként dachshund néven, nyers fordításban borzkutyaként is szokták emlegetni a fajtát. Ennek egyébként az volt az oka, hogy az első történelmi bizonyítékokra a tacskó fajták felbukkanását illetően a 15. századig kellett várnunk, ebből az időszakból származnak ugyanis azok az írásos bizonyítékok, amelyek alátámasztják, hogy ekkoriban Németországban már 2 fajtát is tenyésztettek belőle.
A törpe tacskó ezekben az évszázadokban alapozta meg hihetetlen népszerűségét, hiszen egyre többen kezdték ezt a lenyűgöző négylábút vadászati célokra használni. Eredetileg borzra és nyúlra mentek vele, de voltak, akik rókavadászatra és a vad hajtására is bevetették őket.
Az évszázadok folyamán persze kedves természetét is felfedezték, nem véletlenül lett például Viktória angol királynő, Bonaparte Napóleon vagy épp Pablo Picasso kedvence, hogy egy 20. századi példát is említsünk. Bár eredetileg egy harcias kiskutya szerepét szánták a tacskónak, de kedves, vidám természete végül igazi családi kutyává predesztinálta, így a fajta az egész világon elterjedt és hihetetlen népszerűségnek örvend a mai napig.
A törpe tacskó megjelenése igencsak változás lehet, már ami a szőrzet színét illeti. Ránézésre ugyan egy alacsony, rendkívül tömör, ugyanakkor nagyon is izmos, nyújtott testalkattal rendelkezik. A törpe tacskó mérete alapján mégsem a legkisebb tacskó fajta: addig ugyanis, amíg a standard tacskó mellkaskerülete kb. 35 cm, a törpe tacskóé 30 cm, a kaninchen tacskó vagy más néven nyúlász tacskó mellkaskerülete 30 cm-nél is kisebb. Marmagasságukat tekintve 13-18 cm magas mind a hímek és nőstények esetében, súlyuk pedig 6-7 kg között mozog.
Rövid lába, lógó füle, kedves és érdeklődő tekintete sok huncutságot takar, hosszúkás pofija pedig kifejezetten bájossá teszi a megjelenését. A szőrzet lehet hosszú, rövid vagy szálkás, míg a színe lehet egyszínű vagy kétszínű. Az egyszínű tacskók a vörös, sárga és cservörös, a kétszínű tacskók pedig a fekete-barna, vagy sötét alapon világos foltos árnyalatokból állnak. Fehér színű tacskó nincsen, hiszen az a vadászati esélyeit eléggé rontaná.
A törpe tacskó igazi karakter, valódi egyéniség, rendkívül intelligens kutyák. Kiváló vadásztulajdonságaik mellé és vadászkutya természetükből kifolyólag kedvességükhöz némi önfejűség, nagyfokú önállóság és makacsság is társul, ugyanakkor elmondható, hogy nagyon hűségesek a gazdáikhoz. Jellemét tekintve kifejezetten barátságos és kíváncsi, ugyanakkor nem félénk vagy agresszív alkat. Igazán bátor kutyafajta, igaz, ugatási szokásait tekintve lenne mit csiszolni rajta, mivel a többi tacskóhoz hasonlóan elég sokat ugat, mozgásigénye viszont nem túlzottan magas. Ugyanakkor a jutalomfalatokat kifejezetten kedveli.
A családi életbe való beilleszkedést illetően elmondható, hogy kijön a gyerekekkel. Akkor azonban, ha kisgyermekek mellé választjuk kedvencnek elkelhet a felügyelet, hiszen makacssága és önfejűsége okozhat váratlan helyzeteket, persze ez nem azt jelenti, hogy agresszív lenne a kicsikkel, hanem azt, hogy nehezen fogadnának szót a fiatalabb gazdik parancsainak. Kisgyerekek mellé tehát nem a törpe tacskó az első számú választás, de nem is a legutolsó a listán. Más házikedvencekkel, azaz kutyákkal, macskákkal is jó kapcsolatot ápol, viszont a kutyafajta a vadászösztöneit nem igazán tudja megtagadni: ha az udvaron esetleg betolakodóba botlik, akkor a vadászösztön kerekedhet felül.
A törpe tacskó kifejezetten hosszú, 12-16 éves élettartamra számíthat, így sokáig az életünk része lehet. A törpe tacskó vásárlás során a szaporítókat mindenképpen messzire kell kerülni, mivel a tapasztalat azt mutatja, hogy se a tacskóbénulás megelőzése, se a genetikailag öröklődő betegségek kiszűrése érdekében sem tesznek semmit. Ezért az egyik legfontosabb szabály, hogy törpe tacskót is csak hiteles, komoly tenyésztőtől vásároljunk.
Az egészségét illetően a már említett tacskóbénulás a fajta körében az egyik leggyakrabban előforduló betegség. Ennek során sajnos a tacskó porckorongjának közepe elmeszesedik, egyre vékonyabbá és törékenyebbé válik, amíg végül megrepedhet és így a közepén lévő elmeszesedett rész előtt megnyílik az út a gerinccsatornába, ahol nyomást gyakorol a gerincvelőre. Ennek a folyamatnak egyébként vannak látható tünetei, például a látványos fájdalom futás vagy ugrás közben, a hátsó lábak húzása, a csökkent aktivitás. De a nyak, a hát és a végtagok merevsége az érintésre való érzékennyé válás is tipikus tünet.
Emellett a törpe tacskók hajlamosak az olyan fogászati betegségekre, mint a fogszuvasodás és a fogágybetegség. Ezen felül rendkívül hajlamosak a szürkehályogra is, ami gyakran egy másik szembetegséggel, a PRA-val, azaz a progresszív retina atrófiával párosul. Hormonális eredetű betegségek esetében a Cushing-szindróma, azaz a mellékvesék túlzott kortizoltermelésével kell számolni.
A fentiek mellett a törpe tacskó esetében az epilepszia is valós kockázatot jelent, genetikailag hajlamosak rá. Az első roham nagyon ijesztő lehet, de már ezután érdemes elvinni állatorvoshoz, mert a gyógyszeres kezelés sokat segíthet az állapotán.
A törpe tacskó gondozási igényét illetően az etetése az egyik legsarkalatosabb kérdés. Mivel alapvetően kis termete miatt könnyű a túletetés hibájába esni, ami egyenes út a túlsúly felé, ez viszont számos fajtára jellemző betegség kockázati tényezője, valamint az élettartamukat is jelentősen lecsökkentheti.
Éppen ezért érdemes odafigyelni arra, hogy a törpe tacskó étrendje viszonylag alacsony zsírtartalmú falatokból álljon, illetve csempésszünk közéjük a gerinc védelmét és egészségét támogató táplálékot, vitaminokat. Napi kétszer ajánlott étkezést biztosítani számukra, reggel és este, szerencsére a fajtára nem jellemző, hogy válogatósak lennének.
Mozgásigény tekintetében a törpe tacskó esetében szerencsés, ha napi 1-2 óra aktív mozgást biztosítunk neki, ezt igényli a benne élő vadászösztön. Ugyanígy magas intelligenciája miatt szellemileg is érdemes lefoglalni a kutyát és kisebb-nagyobb feladatokat bízni rá, amiben tudja hasznosítani az intelligenciáját.
A törpe tacskó anatómiájából adódóan arra is érdemes figyelni, hogy a kutyus ne lépcsőzzön rendszeresen és túl sokat. Ha tehát a lakóhelyeden sok a lépcső, az esetek többségében inkább vidd kézben a kis kedvencedet, mielőbb komolyabb gerincproblémák alakulnának ki nála.
Ami a szőrzetápolást illeti, elmondhatjuk, hogy a rövid szőrű törpe tacskók esetében van a legegyszerűbb dolgunk, míg a hosszú szőrű törpe tacskó már kicsit munkásabb, főleg akkor, ha nem keféljük ki a bundájukat rendszeresen. A szálkás szőrű törpe tacskók ilyen tekintetben kiváló választásnak bizonyulnak, hiszen alig-alig veszítenek szőrszálakat.
Összességében elmondható, hogy heti 1-2 alkalommal (vagy a kutya igénye szerint többször) ajánlott kikefélni a bundájukat, illetve 2-3 havonta egy kis trimmelés sem árthat. Ezzel elkerülhetjük, hogy a veszélyeztetett zónákban, tehát a farok alatt, a hasuknál, a lábuk között vagy épp a füleiknél kisebb vagy nagyobb gubancok képződjenek. A tappancsukat és a körmüket is érdemes rendszeres időközönként megvizsgálni, nem bújik-e meg valahol toklász vagy nem kell-e esetleg vágni a karmaikból. Emellett a fogmosás is kiemelt fontosságú számára.
A törpe tacskó nevelése és képzése egyszerre, mókás és kihívást igénylő feladat, hiszen a fajtára jellemző önfejűség és makacsság okozhat néhány meglepetést. Arra mindenképpen érdemes odafigyelni, hogy mindig következetesen bánjunk a tacskóval és vértezzük fel magunkat rengeteg türelemmel és persze a kölyökkutya kezdőcsomag sem árthat.
Egyébként a törpe tacskók kölyökkoruktól kezdve igénylik a mozgást és a játékos feladatokat. A szobatisztaságra szoktatással viszont meggyűlhet a tapasztalatlanabb gazdik baja, hiszen ez az, amit a tacskó valójában nem igazán tart lényeges feladatnak. Sokat segíthet, ha már kölyökkorában elkezded ketrechez szoktatni, de sose hagyd 1-2 óránál tovább benne, azzal többet ártasz neki, mint gondolnád. Fontos továbbá, hogy már a kezdetektől fogva egyértelmű, világos szabályokra van szükség ahhoz, hogy elsajátítsa a legalapvetőbb dolgokat.
Nem mintha az intelligencia hiánya lenne a probléma, mert rendkívül okos állat. Inkább a jelleméből fakadó makacsság miatt van szüksége arra, hogy már az elején megtanulja ki a falkavezér és ne próbálja meg átvenni a szerepét. Az egyik legfontosabb, hogy megtanuljon engedelmeskedni a visszahívásnak, ez némileg segít kordában tartani a vadászösztönüket.
Ajánlott már kölyökkorában hozzászoktatni másokhoz és korán elkezdeni a szocializációját, így az a legjobb, ha mielőbb társaságba, vagyis felnőttek, gyerekek, más háziállatok közé viszed. A képzését illetően pedig nem maradhat ki egy vadászatellenes tanfolyam sem a repertoárból, hiszen nem szeretnénk, hogy felelőtlenül kövesse az ösztöneit.
A törpe tacskó élettartama kb. 12-16 év között mozog, attól függően, hogy mennyire törődünk vele és figyelünk a kutyusra. A hosszú és egészséges élete attól függ, hogy biztosítjuk-e neki a napi mozgásigényét, megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékkal kényeztetjük és támogatjuk-e a szocializációban?
Az életkörülményeket és a környezetet illetően fontos, hogy a törpe tacskó egyszerűen nem kinti kutya, nem szabad állandó jelleggel az udvaron tartani. Tény, hogy szeretnek a természetben lenni, de nem életvitelszerűen, mivel nem torálják jól a hideget.
Alapvetően elmondható, hogy már napi 1-2 óra mozgás is kielégíti az igényeit, de az ellen sem tiltakozik, ha ennél hosszabb sétákra visszük el. A lényeg az, hogy megakadályozzuk a túletetés és ezáltal a túlsúly kialakulását, amire főként a lustább vagy már idősebb kutyusoknál kell nagyon odafigyelni.
A törpe tacskó esetében is meghatározó, hogy milyen a kapcsolata a gazdájával. Alapvetően egy barátságos, kíváncsi, bátor és kifejezetten érdeklődő kutyafajta, de a vadászösztön és a hozzá társuló önfejűség megnehezítheti az életünket.
A törpe tacskóra már kölyökkorától kezdve jellemző, hogy nagyon szereti az ásással együtt járó és kitartást igénylő feladatokat. Az ásás kapcsán a kutyus dolgát és a sajátodat is megkönnyíted azzal, ha kijelölsz neki a kertben egy kifejezetten erre a célra használható helyet. Időnként esetleg 1-2 meglepetést el is áshatsz itt neki, amit meg kell keresnie.
Amikor hosszabb sétákra indultok, figyelj arra, hogy ne diktálj túl gyors iramot és mindig hagyj neki elég időt a terület körbeszaglászására és felfedezésére. Fontos, hogy mentálisan is mindig lekössük a figyelmét, mert, ha unatkozik, akkor nagy valószínűséggel a gazdit fogja bosszantani. Ehhez olyan játékokat és tevékenységeket vethetsz be, amiket kifejezetten kedvelnek. Ilyen például az apportírozás, a különféle labdajátékok és persze a nyomkeresés minden mennyiségben.
A törpe tacskók az egyik legnépszerűbb kistestű kutyafajta, így nem csoda, hogy a fajtát szaporítók száma is meredeken emelkedett. Sajnos Magyarországon is nagyon sok a lelkiismeret nélküli szaporító, ők az anyagi haszonszerzés miatt egyszerűen nem törődnek azzal, hogy kiszűrjék például a genetikailag öröklődő betegségeket, nem gondoskodnak a féreghajtásról.
Honnan tudhatod, hogy ki a jó tenyésztő?
Nem tudsz tőle a tacskó fajtákról olyat kérdezni, amire ne tudna válaszolni. Emellett biztos, hogy tagja valamilyen egyesületnek vagy klubnak, az általa tenyésztett kölyköket pedig oltási könyvvel és féregtelenítve adja oda. Ezen felül nagyon megválogatja, hogy kinek adja el a tacskó kölyköt, mivel tudja, hogy akár 15 évre választ neki családot. Esetleg arról is kifaggat, hogy miért szeretnél pont törpe tacskót és milyen körülményeket tudsz biztosítani neki.
Persze az is nagyon fontos, hogy felmérjük, kinek való a törpe tacskó és kinek nem.
Gazdiként akkor jár veled jól a kutyus, ha rendkívül következetes és türelmes típus vagy, hiszen nagyon meg tudja makacsolni magát. Az is kifejezetten előnyös, ha tolerálod a független, önálló jellemét és nem zavar, ha időnként egy kicsit huncutkodik az eb. A törpe tacskó tartás során létszükséglet a fejlett humorérzék!
Előbb-utóbb minden családban felmerül az igény egy házikedvencre. Elengedhetetlen, hogy jól kijöjjön a család minden tagjával, beleértve a gyerekeket is. Cikkünkben bemutatjuk azt az 5 kutyafajtát, akik a legjobb választások lehetnek gyerekek mellé.
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.