Száz és száz érv szól a maltipoo-k mellett, olvass tovább és ismerd meg jobban ezt az édes, hibrid fajtát.
A barátságos, intelligens és imádnivaló maltipoo-k gyorsan megtalálják az utat még a jéghideg szívekhez is. Ez a kis csoda jól boldogul mindenféle háztartásban, imád játszani és az öledbe kucorodni.
Mivel a maltipoo kevert faj, nehéz megjósolni, hogy milyen tulajdonságokat örököl az egyes szülőktől. Míg a legtöbb kutyus az uszkár eleganciáját és a máltai pajkosságát örökölte, mégis egyedi személyiségük, furcsaságaik és megjelenésük van.
Mindent összevetve igazi energiabombák, vidám, életteli kis ebek, akik imádják a társaságot és a gyermekeket is. Ezek a fajták egyébként kifejezetten intelligensek, ezért a különböző kiképzések és játékok különösek fontosak az életükben. Ezek a kutyusok odaadóak, szívesen veled tartanak bárhová és nagyszerűen alkalmazkodnak.
A maltipoo-k jól boldogulnak városi környezetben, de kisebb és nagyobb lakásokban is feltalálják magukat. Számukra az a legfontosabb, hogy minőségi időt és elegendő figyelmet kapjanak gazdájuktól. Amennyiben maltipoo-t szeretnél, készülj fel, hogy rengeteget kell majd ölelkezned és gyakran kell majd összebújnod a kis kedvenccel.
A kutyusok rengeteg szeretet adnak és minden borús pillanatot képesek felvillanyozni. Csodálatos és ragaszkodó társak, azonban az ugatás sem áll távol tőlük.
Szeretnek figyelmeztetni a kint történő eseményekre. Akkor is jeleznek, ha csak egy autó halad el a ház előtt. Az ugatás kifejezetten idegesítő lehet a család és a szomszédok számára is, de szerencsére van megoldás. A kutyatréningek és a képzett szakemberek segíthetnek kordában tartani az éles hangokat.
A maltipoo egyébként tökéletes családtag. Imád minden olyan tevékenységet és programot, amit egy család közösen csinálni szokott. Az összes játékhoz csatlakozni akarnak, minden huncutságra kaphatóak. A kicsikkel is jól kijönnek, azonban arra ügyelni kell, hogy a gyermekek ne legyenek túl durvák a kutyussal.
Amennyiben már vannak háziállatok a háztartásban, mindenképpen kísérd figyelemmel az első találkozásukat. Amennyiben pici maltipoo kölyök csatlakozik a családhoz, figyelj, hogy nagyon gyengéden bánjanak vele, mert fizikailag ilyenkor még nagyon törékenyek. Egyébként kitűnő választás kezdő kutyatulajdonosoknak is.
A maltipoo egy egészen új fajnak mondható. Az Amerikában őshonos designer kutyaként is ismert eb a toy uszkár és a máltai selyemkutya keresztezéséből született, speciálisan létrehozott fajta. Nem véletlen, hogy ilyen szülőkkel a világ egyik legszebb kutyájaként tartják számon őket.
A máltai selyemkutyák értelemszerűen Málta kis szigetéről származnak, amely Szicíliától délre található. Az évszázadok során a királyi családok mind máltai selyemkutyákat tartottak és a család részeként kezelték őket.
A máltaiak népszerűsége egyre csak nőtt, majd az 1800-as évek végén Amerikában is megjelentek. A sztenderd uszkár a 15. századi Franciaországhoz köthető. Ezek a göndör szőrű kutyák annyira népszerűek voltak ott, hogy az ország nemzeti fajtájaként tartjuk őket számon. Majdnem 3 évszázadba telt, amíg az uszkárok más országokban is népszerűek lettek.
Az idő múlásával ma már az imádnivaló toy-uszkárok is nagy népszerűségnek örvendenek. Ebből a két, már népszerű és közkedvelt fajtából születhetett meg az imádnivaló maltipoo.
Bár köztudott, hogy a maltipoo egy újabb uszkár keverék, nem könnyű meghatározni a pontos helyet vagy az évet, amikor ezt a keveréket először létrehozták. Ez idáig egyik szervezet sem vallotta magáénak az új keveréket. Egy biztos, nem számít, honnan is származik az új designer kutyus, mi egyszerűen imádjuk.
A maltipoo csupa meglepetés, azonban az biztos, hogy minden esetben gyönyörű kiskutyáról van szó. A plüssmackó kinézet és az elbűvölő szemek bárkit levesznek a lábáról, súlya körülbelül 1-4 kg, marmagasságuk pedig 20-28 cm.
Arányaik tökéletesek, értelemszerűen a kisméretű kutyák közé tartoznak. Puha szőreztük jellemzően közepesen hosszú, hullámos vagy göndör. A változatos szülőfajtáknak köszönhetően a maltipoo szinte bármilyen színű lehet, de leggyakrabban fehér vagy krémszínű.
Designer fajtaként igen nehéz előre megjósolni a megjelenésüket, hiszen lehetnek 2 vagy 3 színűek is, de akár a márványos kabát is jellemző lehet rájuk. Egy biztos, a maltipoo-k minden bizonnyal imádnivalóan cukik és gyönyörűek, a szülőktől függetlenül.
Szőrzetük hipoallergén, nem vedlenek, nem nyáladzanak és nem váltanak ki allergiát. Tiszta főnyeremény, nem igaz? Mozgásuk rugalmas és életteli, mégis előkelő. Élettartamuk is kifejezetten hosszú, akár 15 évig is élhetnek, ami kistestű kutyák esetében is remek értéknek számít.
Intelligens kutya révén a maltipoo jól teljesít az engedelmességi képzéseken és az ügyességi játékokban is. Ahhoz, hogy jól nevelt kutyád legyen, időben el kell kezdeni a kiképzést és a más kutyákkal való szocializálódást is. A mentális edzés mellett a kutyusoknak napi szintű testmozgásra is szükségük van, ez napi egyszeri vagy kétszeri gyors sétát jelent.
Esetleg egy rövid labdázás is megteszi a kellő hatást és egészségesen tartja a kutyust. Nagyon fontos, hogy nevelésénél következetesek maradjunk. A kiskoruktól kezdve kialakított jó szokások megkönnyíthetik életünket. Már azzal is hatalmas eredményeket érhetsz el, ha minden nap 15 percet áldozol a nevelésére.
Meg fogsz lepődni, milyen gyorsan tanul a kölyök, nagyon hamar elsajátítja a parancsokat és örömmel véghez is viszi azokat. Ha elsőre úgy tűnik, hogy nem érti az adott parancsot, akkor aznap hagyd pihenni és kérj tőle másik feladatot. A maltipoo-k üzemanyaga a pozitív megerősítés, ezért kényeztesd őket jutalomfalattal, ha jól teljesítenek.
Bár a maltipoo-k keveset vagy egyáltalán nem hullatják a szőrüket, ne hidd, hogy soha nem is kell kefélni a bundájukat. Éppen ellenkezőleg. Ezeket a kutyákat szinte minden nap ápolni kell.
Még egy tízperces fésülés is segít megőrizni bundája frissességét. Fürdésre általában csak havonta egyszer van szükségük, ez a tökéletes alkalom a fülek ellenőrzésére és tisztítására is. Egy másik nagyszerű szokás, amit már korán el kell sajátítania, a fogmosás és a körömvágás. A fogakat hetente többször is meg kell mosni, hogy csillogóak és egészségesek maradjanak.
Körmeit is viszonylag gyakran, havonta 1-2 alkalommal kell vágni. Amikor hallod őket kopogni a padlón, érdemes cselekedni. Akárcsak a többi uszkár, a maltipoo is megköveteli a rendszeres szőrzet nyírást. Ezt azonban elég évente 1-2 alkalommal megejteni. Azonban ahhoz, hogy szőrük ne lógjon a szemükbe, a fejükön érdemes havonta igazítani egy kicsit.
Táplálása nem nagy kihívás, mivel szerencsére nem tartoznak a finnyás ebek közé. A táplálék mennyisége függ a kutyus méretétől, életkorától, anyagcseréjétől és aktivitási szintjétől. A maltipoo az első 6 hónapban fog a leggyorsabban növekedni, ezért ebben az időszakban jó, ha mindig van étel a táljában.
3 és 12 hónapos kora között naponta háromszor kapjon enni, ezután pedig naponta kétszer a legmegfelelőbb. A legjobb, ha nedves és száraz kutyatápot is adunk neki. A száraz táp megőrzi fogai egészségét, a túlzásba vitt nedves táp nem tesz jót az egészségének. Legjobb, ha keverve adjuk neki az eledelt, esetleg, ha nem fogadja el a száraz tápot, puhítsuk azt fel egy kis vízzel.
Szőlő, mazsola, csokoládé, kávé, tea, szóda és magvak ne kerüljenek a szájába. Nagyon fontos, hogy a további adagok mennyiségéről megkérdezd az állatorvost. Ne etesd túl a maltipoo-t, ezért a jutalomfalatokkal is csínján kell bánni.
A tiszta kutyafajtáknak kisebb a génállománya, ami azt jelenti, hogy bizonyos fajtáknak ismétlődő egészségügyi problémái lehetnek A vegyes fajtájú kutyák nagyobb génállományt örököltek, ami csökkeni annak kockázatát, hogy a kutyák bizonyos egészségügyi problémákat örököljenek.
Bár ez a tény bizonyos pontig előnyös, egy új probléma lép a helyére. Ha a vegyes fajta mindkét szülője hajlamos ugyanarra a betegségre, akkor a keverék kölyökkutya kockázata megduplázódik.
Éppen ezért nagyon fontos, hogy megbizonyosodjuk a szülők egészségügyi helyzetéről, mielőtt maltipoo-t vásárolunk. Ez a lépés egy hibrid fajtánál sarkalatos pont.
Pontosan ellenőrizzük a felmenőket, hiszen egy ilyen kiskutya nem olcsó mulatság, sokan vissza is élnek azzal, hogy nehéz a fajta sztenderdet azonosítani. Az alábbi betegségek természetesen nem minden maltipoo-ra jellemzőek, azonban hajlamosak lehetnek rá:
White shaker szindróma: Az egész testet érintő remegés, gyors szemmozgások és koordináció-hiány jellemzi. Ezek a problémák 6 hónapos és 3 éves kora között kezdődnek, a stresszes állapot hozhatja elő. Ez szerencsére nem fájdalmas állapot, de azért konzultálj egy orvossal, ha ilyen történik.
Epilepszia: akárcsak az emberek esetében, az ijesztő betegség rohamok formájában jön. Gyógyszerekkel kezelhető, de véglegesen nem gyógyítható betegség.
Progresszív retina atrófia: egy degeneratív szembetegség, ami később vaksághoz vezet. A jó tenyésztő kiválasztása azonban megelőzheti ezt a problémát is. A kutyák egyébként kiváló érzékszerveiknek köszönhetően még vakon is képesek teljes életet élni. A fent felsorolt betegségeken kívül jellemző lehet még a patella ficam, az emésztési problémák, a csípő diszplázia és a fülfertőzések is.
A maltipoo tökéletes olyan családok számára, ahol már nagyobb gyermekek vannak, esetleg kisebb ingatlannal rendelkeznek. Olyan embereknek ajánljuk, akik egyszerűen csak egy vidám társra vágynak, akit nem kell túl hosszú sétákra vinni.
Mindig szívesen kapcsolódik a tevékenységekbe és egyáltalán nem szereti, ha sokat van egyedül. Éppen ezért olyan gazdira vágyik, aki a legtöbbször otthon van, vagy gyakran magával viheti a kutyát.
A maltipoo neked való, ha szereted a figyelmet. Egy ilyen édes kis gombóccal ne csodálkozz, ha séta közben folyamatosan tekintetek szegeződnek rátok és elárasztanak a bókok és kérdések. Tökéletes választás egy boldog személynek, aki még boldogabb akar lenni.
Előbb-utóbb minden családban felmerül az igény egy házikedvencre. Elengedhetetlen, hogy jól kijöjjön a család minden tagjával, beleértve a gyerekeket is. Cikkünkben bemutatjuk azt az 5 kutyafajtát, akik a legjobb választások lehetnek gyerekek mellé.
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.