Ebben a cikkben alaposan megismerheted az ausztrál juhászkutyát, annak természetét, történetét és igényeit.
Ismerd meg, mi teszi ezt a kutyafajtát ellenállhatatlanul vonzóvá!
Az ausztrál juhászkutya egy imádnivaló, egyedi kutyafajta, ráadásul nagyon keményen húzza az igát. Irigylésre méltó kitartása és szilaj temperamentuma minden szívet meghódít. Ebben a cikkben közelebbről is megvizsgáljuk ezt a különleges fajtát, hogy segítsünk eldönteni, vajon megfelelő lesz-e számodra.
Az ausztrál juhászkutya egy vidám családi kutya, igen erős kvalitásokkal felvértezve. Mindenekelőtt azonban irigylésre méltó kitartása, védelmi ösztöne és erőteljes temperamentuma teszi különlegessé. Alapvetően a munkakutyák közé tartozik és ezt a tehetségét a családtagoknál is kamatoztatja. Ne lepődj meg, ha egyszer csak arra leszel figyelmes, hogy a gyermeket is terelgeti.
Az aussie mindig tanulni akar, és el sem hinnéd, mennyi tudás fér el okos fejében. Számára fontos, hogy a kapott feladatokat maximális erőbedobásssal és tökéletesen hajtsa végre. Imádja az új kihívásokat, próbatételeket és az új feladatokat, tehát a tanulás utáni igényét mindenképp ki kell elégíteni. Egyáltalán nem szeret unatkozni. Amennyiben nem kap kellő figyelmet, egyedül talál magának elfoglaltságot, ami azonban nem biztos, hogy a gazdinak is tetszeni fog.
Az ausztrál juhászkutya emellett erősen kötődik az emberekhez, kifejezetten igényli a szeretetet és a figyelmet. Valódi csapatjátékos, akitől az egész család sokat tanulhat. Teljes egészében kész alárendelni magát az embereknek és célja, hogy a gazdája elismerje. Ez nem jelenti azt, hogy vakon követi a parancsokat és megalázkodik. Egészen sajátos elképzelései lehetnek a dolgokról és mindig fontos számára, hogy bizonyos fokig önálló legyen.
Számára nagyon fontosak az egyértelmű határok és szabályok, hiszen juhászkutya lévén ösztönei hamar felélednek. Idegenekkel szemben első látásra távolságtartóan viselkedik, azonban amennyiben érzi a vendég jóindulatát, hamar ellazul. Igazán türelmes és kedves, más háziállatokkal és gyermekekkel egyaránt jól kijön. Benti is kinti tartása is lehetséges, az azonban biztos, hogy éberen figyel a házra és a lakók épségére.
Az ausztrál juhászkutya igazán arányos, izmos testtel rendelkezik. A törzs hossza a szegycsonttól az ülőgumóig mérve valamivel hosszabb, mint a marmagasság, ami inkább hosszabb, mint magas kutyát eredményez. Robosztus, mérsékelten erős csontozattal bírnak, mégis kifejezetten mozgékonyak, könnyedek és erőteljesen mozognak. Attól függetlenül, hogy az aussie munkakutya, mégsem otromba vagy durva a kinézete. Az 51-56 cm-es marmagasságához 22 kg-os testsúly párosul.
Lapos homloka enyhén ívelt, jól látható stoppal. A fajta egyedei néha rövid farokkal születnek, amit „natural bobtail”-nek is neveznek. Szőrzetének színei igen változatosak, az alapszínekből, mint amilyen a fekete, a vörös, a kék-merle, és vörös-merle pedig további 16 különböző szín adódik.
A sima szőrzettől egészen a hullámosig minden verzióban elérhető, erős aljszőrzetének köszönhetően kitűnően ellenáll az időjárás viszontagságainak. Hímek esetében a nyak körüli gallér erősebben szőrös, akárcsak az oroszlánok esetében. Az aussie szemszíne is igen különleges, hiszem több variációban is elfogadott. Megengedett a kék, a barna, a borostyánszín, valamint ezen színek kombinációja is, amelyek foltokat és márványos formákat is ölthetnek.
Gondoltad volna, hogy az ausztrál juhászkutya nem Ausztráliából származik? Joggal gondolhatnánk, hogy a fajta Ausztráliából származik, azonban ez a verzió áll a legtávolabb az igazságtól. A fajta Amerikából érkezett, ahol 1957-ben megalapították az Amerikai Australian Sheperd Clubot (ASCA). 1992-ben az American Kennel Club (AKC) megállapította a fajtaszabványt és hivatalosan is elismerték a fajtát.
Mindeddig nem sikerült pontosan tisztázni a fajta tényleges eredetét, a juhászkutya őseiről mindössze teóriák léteznek. Az egyik legelterjedtebb verzió szerint először baszk juhászok vitték magukkal a kutyákat Amerikába, még a 19. században. Az aranyláz idején a baszk bevándorlók az értékes merinói birkák védelmét bízták a kutyákra. Ezeket a juhokat Észak-Amerikában „australian sheep-nek”, tehát ausztrál birkáknak nevezték. Mivel a kutyusok rájuk vigyáztak, az ausztrál juhászkutya név ragadt rájuk.
Később a farm és a ranch körüli teendőkben kitűnő segítségnek bizonyultak, legyen szó őrzésről vagy terelésről. Nagy kitartásuk miatt nagyra becsülték őket, ám nagyobb népszerűségre a II. Világháború után tettek szert. Ekkor már western-showkban szerepeltek, ahol különböző mutatványokkal léptek fel.
Magyarországon egyébként 2003-ban honosították az első két ausztrál juhászkutyát. A Franciaországból származó szukák igazán értékes és különleges ebek, vérvonaluk és küllemük is egész Európában elismert. Az FCI szerint az ausztrál juhászkutya az 1. csoportba tartozik, azaz terelő és pásztorkutya.
Amennyiben fellélegeztél és azt gondoltad, milyen könnyű nevelni ezt az okos kutyát, el kell hogy keserítsünk. Nevelése még több körültekintést és következetességet igényel, mint más ebek esetében. Mivel a kutyus nagyon gyorsan tanul, sajnos a rossz szokásokat és parancsokat ugyanilyen gyorsan magáévá teszi.
Az aussie emellett könnyen ráérez a gazdi gyenge pontjaira és ügyesen a maga malmára hajtja a vizet. Fantasztikus emberismerettel rendelkezik, együttérző és ragaszkodó típus. Amennyiben nevelésére elegendő hangsúlyt fektetünk, az együttélés problémamentes és nagyon vidám lehet.
Mivel az aussie egy élénk, barátságos eb, aki imád együttműködni, az agresszív nevelést nem tolerálja. Rendszeresen igényel újabbnál újabb feladatokat, ahol kimagaslóan teljesíthet. Az agility, a frizbi, a dog dancing és az engedelmességi sportok mind kitűnőek számára.
Igazán könnyen motiválható, azonban ha unalmasnak talál valamit, bedobja a törölközőt. Éppen ezért mindig naprakész tervekkel kell, hogy rendelkezz a kutyus nevelésére. Egyébként nagy különbség van aközött, hogy hosszú sétákra mész a kutyával vagy minőségi időt töltesz vele és mentálisan is lefárasztod. Ennek a fajtának biztos, hogy nem lesz elegendő a hosszú séta, szüksége van a folyamatos kihívásokra.
Még kiskorában ismertesd meg minél többféle zajjal, hiszen esetükben könnyen kialakulhat zajfóbia. Hajlamosak nagyon félni a viharokban, a mennydörgés hangjától egyenesen rettegni is képesek. Mivel előszeretettel harapdálnak és kergetőznek, még kölyökkorukban érdemes meghúzni az erre vonatkozó határokat is.
Rengeteget tehetünk azért, hogy az ausztrál juhászkutya egészséges legyen. A helyes táplálkozás és az állatorvosi rutinvizsgálatok segítségével akár 13-15 évig is velünk maradhat a kutyus. Mivel kettős szőrzettel rendelkezik, a napi szintű kefélés nem maradhat el. Fontos, a rendszeres ápolás, hiszen így megelőzheted a szőrzet összegubancolódását és eltávolíthatod a kihullott szőrzetet. Pozitívum, hogy a hosszú szőröket kifejezetten könnyebb eltávolítani a kanapéról vagy a lakásból, mint a rövidszőrű ebekét.
Emellett füleit legalább hetente egyszer ellenőrizni és tisztítani kell, fogait pedig ugyanennyiszer alaposan meg kell mosni. Kéthetente karmait is le kell vágni, kiváltképp ha lépte már hallatszik a padlón. Szőrét nem szabad nyírni, kozmetikushoz sem kell rendszeresen járni vele. Nem szükséges rendszeresen fürdetni, csak amennyiben egy játék alkalmával tényleg nagyon koszos lett.
Nagyon fontos, hogy az aussie csakis minőségi kutyaeledelt kapjon, ne fogyasszon mesterséges adalékanyagokat tartalmazó ételeket. Továbbá amint hízást tapasztalsz, csökkentsd az adagokat. A plusz kilók megterhelik a kutyust és kevésbé lehet mozgékony. Ezen kívül az etetésével kapcsolatos igények ugyanazok, mint más kutyusoknál.
Az ételnek minden fontos tápanyagot tartalmaznia kell, nagyjából 70%-ban fehérjét, a maradék 30%-ban pedig gabonát, szénhidrátokat és zöldségeket. Az ausztrál juhászkutyák esetében a legideálisabb a napi kétszeri étkezés. Nem érdemes kizárólag a nedves vagy száraz tápra hagyatkozni. A vegyes etetés lehet a legjobb megoldás, hiszen az a száraz és nedves táp arany középútja.
Kölykök esetében érdemes naponta négyszer, kisebb mennyiséget adni, és azokat mindig ugyanabban az időben kínálni. Az etetés utáni pihenés is javasolt, hogy a kutyus elkerülje a gyomor csavarodást. Az etetést illetően érdemes állatorvossal konzultálnod, hogy valóban a kutyus megfelelő mennyiségű és minőségű ételt kapjon.
Az ausztrál juhászkutyák kifejezetten egészséges fajták, azonban mint minden kutyánál, náluk is kialakulhatnak betegségek. Ezek elkerülése érdekében az első és legfontosabb lépés az legyen, hogy megbízható tenyésztőtől vásároljunk kutyát. Bátran kérd ki a szülők egészségügyi szűrésének adatait, amivel számos betegséget megelőzhetsz. Amennyiben a tenyésztő nem tudja felmutatni a kért dokumentumokat, jobban teszed, ha más eladóhoz fordulsz.
Egyébként az aussiera jellemző lehet a Collie szembetegség, ami a fajták örökletes fejlődési rendellenessége. A szem fejlődését meghatározó gén mutációja okozza, leggyakoribb jele a vakság. A látásvesztés mértéke változhat, ráadásul a betegség nem visszafordítható.
Szürkehályog
A betegség gyakran a progresszív retina atrófiával együtt fejlődik és a szemlencse homályosságát okozza. Ez a betegség örökletes és bármely életkorban előfordulhat. A problémára utaló jeleket azonban magunk is észrevehetjük.
Süketség
A süketség lehet a kutyusok veleszületett betegsége is. Öregebb ebek esetén azonban szintén jellemző a hallásvesztés. Amennyiben a kutyus már nem figyel a parancsszavakra, vagy lassan reagál, az a halláskárosodás jele lehet. Ilyen esetben légy sokkal türelmesebb vele.
Könyökízületi diszplázia
Ebben az esetben a karcsont és a két alkar csont egymással érintkező ízületi felszínei nem érintkeznek megfelelően, ami instabilitást hoz létre a könyökízületben. A probléma további porcleválásokat, porcdegenerációt és porckopást okozhat, később pedig ízületi betegség jön létre a könyökízületben. A kezelés fontos, ezért okvetlenül látogassátok meg az állatorvost.
Epilepszia
Az epilepszia tünetei változatosak lehetnek, hiszen a betegségnek is több típusa van. A rohamokjellege hasonló az emberéhez, kezelése gyógyszerekkel lehetséges, azonban nem gyógyítható.
Az ausztrál juhászkutya mindene a munka, így fizikailag és mentálisan is érdemes lefárasztani. Amennyiben otthonülős típus vagy, az aussie nem biztos, hogy neked való. Minden nap rendszeres testmozgásra, hosszú sétákra és sok játékra, kihívásokra van szüksége.
Imádja a nagy tereket, a kertet, hiszen szívesen őrzi a területét. Egy panellakás számára nem a legmegfelelőbb hely, azonban, ha valóban elegendő időt tudsz rászánni, kisebb helyen is boldog, teljes életet élhet. Nagyon fontos, hogy ha te nem vagy következetesen nevelő típus, akkor az ausztrál juhászkutyával sok problémád lehet.
Személyisége hamar formálódik, azonban ez rossz irányt is vehet. Intelligenciája igen magas, ezért könnyen irányíthat még téged is, ha nem vagy elég figyelmes. Amennyiben azonban kifejezetten aktív életvitelt folytatsz, egy aussie mindig hű társad lehet. A legfontosabb az, hogy mentális és fizikai igényeit kielégítsd és kellőképpen lefáraszd.
Előbb-utóbb minden családban felmerül az igény egy házikedvencre. Elengedhetetlen, hogy jól kijöjjön a család minden tagjával, beleértve a gyerekeket is. Cikkünkben bemutatjuk azt az 5 kutyafajtát, akik a legjobb választások lehetnek gyerekek mellé.
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.