Loading...
Ingyenes házhozszállítás

NÉMETJUHÁSZ

Németjuhász

 

Okos, aktív és jó társ a mindennapokban: németjuhász fajtaleírás

A németjuhász kutya (így is ismerhetitek: német juhászkutya)  az egyik legjobb választás, ha egy eszes és aktív családkutyát szeretnél, de kiváló munkakutya is egyben.

Fajtaleírásunkból tudj meg mindent erről a barátságos és odaadó, rendkívül tanulékony kedvencről.

Tartalomjegyzék

1. A németjuhász története: valóban a farkastól származik?

2. A német juhászkutya legfőbb jellemzői: tanulékonyság és kiemelkedő munkabírás 

3. Az ember legjobb barátja: családosok is imádni fogják

4. A fajta külső jellemzői

5. A német juhászkutyára jellemző betegségek

6. A németjuhász etetése: mit lehet és mit nem?

7. Kinek ajánlott a németjuhász tartása?

A német juhászkutya (németjuhász) hazánkban az egyik legnépszerűbb kutyafajtának tekinthető. Nem véletlenül, hiszen rendkívül intelligens, barátságos és tanulékony állat is egyben. Rengeteg feladatra kiképezhető, többek közt rendőrkutyának, kutató- és mentőkutyának, vagy épp segítőkutyának is kiválóan alkalmas.


Tökéletes döntés lehet olyan családok számára, ahol kisgyerek vagy másik házikedvenc is van. Hiszen annak ellenére, hogy a németjuhász jó házőrző, rendkívül barátságos is egyeben. 


A fajtaleírásból bővebben is megtudhatod, miért jelentenek jó választást a német juhászkutyák. Kiváltképp abban az esetben, ha olyan kutyát keresel, mely nemcsak okos és könnyen tanítható, de hűséges családtag is lehet a mindennapok során!


A németjuhász története: valóban a farkastól származik? 


A német juhászkutyára rengetegen gondolnak úgy, mint a farkas egyik közvetlen leszármazottjára. Ez a teória olyannyira népszerű, hogy hazánkban elterjedt megnevezésévé vált a „farkaskutya”. A rokonság azonban korántsem ilyen közeli, a németjuhásznak ugyanis épp annyi köze van a farkashoz, mint bármely más kutyafajtának.


A fajta őse a rendelkezésre álló források alapján az ónémet pásztorkutya, mely a kinézetében a komondorhoz hasonló, ám annál kisebb termetű juhászkutya. Az  ónémet pásztorkutyát a nyáj  őrzésére, a juhok terelésére, illetve arra alkalmazták, hogy a pásztorok holmijára vigyázzanak. Ebből a fajtából tenyésztették ki hosszú évtizedek alatt a ma ismert német juhászkutyát. 


A tenyésztési folyamat egészen 1884-ig tartott. Az első példányt 1899-ben, a Német Császárság lovassági kapitánya, Max von Stephanitz által alapított Juhászkutya Egyesület törzskönyvezte. Von Stephanitz azért hozta létre ezt az egyesületet, hogy kiválassza a tenyésztéshez a legjobb német juhászkutya egyedeket. 


Célja ugyanis az volt, hogy az igazi német tiszthez illő, szabálykövető és erős kutyát tenyésszen ki. Ez olyannyira remekül sikerült, hogy a hűséges és tanulékony fajta rövid időn belül a német erények szimbólumává vált. 

németjuhász, farkaskutya

A német juhászkutya legfőbb jellemzői: tanulékonyság és kiemelkedő munkabírás 


A német juhász egyik nagy erénye, hogy rendkívül tanulékony kutyafajta. Éppen ezért több területen is alkalmazható munkakutyaként. Kiválóan alkalmas rendőrkutyának és keresőkutyának, de természetesen nevéhez hűen terelőkutyaként is alkalmazható. A huszadik század elején a nagy háborúk alatt pedig  gyakran a katonák oldalán is feltűnt.

németjuhász kutya


A németjuhászokat tanulékonyságuk miatt gyakran alkalmazzák segítőkutyaként is. Kiváló terápiás kutyák lehetnek, de a német  juhászkutyák mentőkutyaként is népszerű fajtának tekinthetők. 


Intelligenciájukat és szabálykövető jellemüket tekintve nem meglepő, hogy a németjuhászok jó ideje az egész világon  népszerű szolgálati kutyának számítanak. De nemcsak eszük, hanem kitartásuk és terhelhetőségük is legendás. A németjuhászok könnyen veszik és imádják a kihívásokat, ezért szinte bármilyen munkára alkalmasak lehetnek.


Az ember legjobb barátja: családosok is imádni fogják


Sokan tartanak a németjuhásztól relatíve nagy termete és erélyes külseje miatt, azonban fontos tudni, hogy rendkívül emberbarát fajtáról beszélünk. Hűséges és lojális természetű kutyák, imádják a gazdájukat és a kisebb gyerekekkel is remekül kijönnek. Ennek érdekében azonban különösen fontos, hogy jó nevelést kapjanak és megfelelően szocializáljuk őket. Lehetőleg mind emberek, mind pedig más kutyák környezetében, ugyanis idegenekkel alapvetően tartózkodóak lehetnek. 


Abban az esetben, ha nem foglalkozunk velük eleget, olyan személyiségjegyeket vehetnek fel, melyek alapvetően nem jellemzőek a fajtára. Idegesek lehetnek, feszültté és túlságosan is éberré válhatnak. Ha tehát nem foglalkozunk velük, kevésbé barátságosak és nehezen kezelhetőek lehetnek. 


Ha viszont mind a mentális, mind a fizikai igényeikről gondoskodunk, az emberekkel és más házikedvencekkel szemben is elfogadóak és barátságosak lesznek. Valamint rendkívül fegyelmezett és hűséges házőrzők is egyben.


A fajta külső jellemzői


A németjuhászok a középméretű kutyák közé tartoznak. A hímek átlagosan 60-65 cm, míg a szukák 55-60 cm magasságúak. Testalkatuk arányos, erős és izmos. Kifejezetten atlétikus és mozgékony kutyák, melyek jó állóképességgel és irigylésre méltó kitartással rendelkeznek. 

német juhász kutya


A német juhászkutyák jellegzetes ismertetőjegye a kúp alakú, felálló, előre forduló fül, mely folyamatosan éber külsőt kölcsönöz az állatnak. Az ideális német juhászok kétrétegű, közepes hosszúságú bundával rendelkeznek. Színüket tekintve különbözőek lehetnek. A leginkább elfogadottnak az alábbi színkombinációk tekinthetők:

  • fekete
  • ordas (szürke- fekete)
  • bicolor (fekete -barna)
  • rajzos (a klasszikus fekete hátú változat)


Az utóbbi a leggyakrabban előforduló színváltozat, mely a legtöbb otthon tartott németjuhászra jellemző.


A fehér szőrű németjuhász alapvetően hibás tenyésztésből származik, de 2011 óta az FCI önálló fajtaként a svájci fehér juhászkutya néven jegyezi be a fehér németjuhászokat. A világ másik felén még kanadai fehérjuhászként is ismerős lehet. A kölykök azonban nem keresztezhetők más kutyákkal és törzskönyveztetni  sem lehet őket.


A német juhászkutyára jellemző betegségek


Habár a németjuhász alapvetően egészséges kutyafajtának tekinthető, akad néhány betegség, amelyekre  a kedvenceink hajlamosak lehetnek. Ilyen például a csípő- és a könyökdiszplázia, melyek ízületi betegségek. Előbbi esetben az állat combcsontja nem megfelelően illeszkedik a csípőízületbe. Ez a betegség klinikai tünetek nélkül is létezhet, néhány kutyánál pedig fájdalom és sántítás is jelentkezhet. Utóbbi probléma a könyököt alkotó csontok lazaságával jár és fájdalmas sántításhoz vezethet . A kor előre haladtával egyre súlyosabb és fájdalmasabb kórképet is kialakíthat.


A könyök-, valamint a csípődiszplázia is öröklődő betegségek, így azok a kutyák, akiknél ezeket a problémákat diagnosztizálták, nem tenyészthetők. Fontos, hogy kiskutya vásárlásakor olyan tenyésztőt találjunk, aki mindkét szülő egészségügyi adatait rendelkezésünkre tudja bocsátani. Így biztosak lehetünk abban, hogy az örökletes betegségeket elkerülhetjük . Továbbá állatorvosnál már kölyökkorban is szűrhető a gyakoribb csípődiszplázia gyanúja egy egyszerű röntgenvizsgálattal.


A németjuhászokra jellemző betegség továbbá a gyomor dilatáció s-volvulus, mely a gyomor tágulásával , esetenként megcsavarodásával járó, felfúvódásos állapot. Ez azokban az esetekben jelent problémát, ha a kutyák egyszerre túl sokat és túl gyorsan esznek, majd erre sok vizet isznak rá és ezután kezdenek el aktívak lenni. Ha a kutya gyomra gyanúsan duzzad, felfúvódik, abban az esetben a lehető leghamarabb forduljunk, orvoshoz. De hasonlóan érdemes tenni, ha az állat túlzottan nyáladzik és öklendezik hányás nélkül. Ez a probléma ugyanis a megfelelő kezelés hiányában halálos is lehet.  A gyomor dilatációs-volvulus elkerülése érdekében etetés után szigorúan tilos a játék és a futkározás. Etessük a kutyát többször, kisebb adagokban, és keressük a nagyszemű tápot, ezzel megakadályozva azt, hogy  az állat túl gyorsan, habzsolva fogyassza el az elé rakott ételt.


De hasonlóan jellemző lehet a krónikus hasnyálmirigy-elégtelenség is. Abban az esetben, ha a kedvencünk gyakran szenved hasmenéstől, folyamatosan éhes, de mégis soványodik, előfordulhat, hogy a problémát ez a betegség okozza. Ez a betegség akkor is kialakulhat, ha a kutya túl magas zsírtartalmú táplálékot fogyaszt. Állatorvosi konzultációval, megfelelő gyógyszeres kezeléssel hatékonyan kezelhető


Végül érdemes megemlíteni, hogy a német juhászkutyák gyakran szenvedhetnek különböző allergiától, például ételallergiától is. Az allergiás tünetek kialakulása a túlzott tenyésztés vagy a nem megfelelő táplálás eredménye is lehet. Intő jel lehet, ha a kedvencünk gyakran nyalogatja a mancsát, dörzsöli az arcát, vagy hasonló tüneteket produkál. Ilyenkor érdemes allergiára gyanakodnunk és amilyen hamar lehet, felkeresni vele az állatorvosunkat.


A németjuhász etetése: mit lehet és mit nem?


A német juhászkutyák etetése nagyban függ attól, hogy az adott kedvenc mennyit és milyen minőségben mozog. A sokat mozgó munkakutyáknak ugyanis egyértelműen más az energiaszükségletük, mint a házikedvencként tartott németjuhászoknak. 

Összességében azonban elmondható, hogy az adag mérete nem minden. Az egészséges fejlődéshez elengedhetetlen a fehérjékben, ásványi anyagokban és a vitaminokban gazdag táplálás. Ennek érdekében fontos, hogy a németjuhász kutyákat kizárólag minőségi táppal etessük. 


A legfontosabb fehérjeforrás számukra a hús, így lényeges, hogy a táplálék legalább 70 százalékát ez tegye ki. Akár nyers hús, akár húsban gazdag eledel formájában. Általánosságban napi mennyiség 3-4 mérőpohárnyi  kiváló minőségű száraztáp  ajánlott, amit két részletben osztunk el. A túlzottan sok gabonát tartalmazó tápokat az egészséges fejlődés és a betegségek elkerülése érdekében érdemes kerülni.


Kinek ajánlott a németjuhász tartása?


A német juhászkutyák duplarétegű szőrzete nem igényel komoly ápolást. Rendszeres keféléssel könnyen rendben tartható. Fontos továbbá, hogy a kutyák szemére, fülére és karmaira is figyeljünk. Időnként ugyanis ezek is tisztítást igényelhetnek, a karmokat pedig előfordulhat, hogy rövidíteni is kell. Hosszabb szőrük miatt és jellemzően kerti tartásukból adódóan toklászra is figyelni kell.


A németjuhászok nagy mozgásigényű kutyák, így leginkább olyan gazdiknak ajánlott a tartásuk, akik képesek kielégíteni a napi testmozgással járó igényeket. Ha ez az igény hosszú ideig kielégítetlen marad, az problémát okozhat. Többek közt viselkedési problémákhoz, gyakori ugatáshoz, rágáshoz és ásáshoz vezethet. 


A mozgás mellett fontos továbbá az, hogy a kutyák tanulási igényeit is kielégítsük. A németjuhászok ugyanis intelligensek és tanulékonyak, így különböző ügyességi feladatokkal, kutya játékokkal engedelmességi feladatokkal érdemes képezni és lefoglalni őket.


Abban az esetben, ha elég időt szentelünk nekik, a németjuhászok rendkívül jó társak lehetnek. Tökéletes családi kutyák, akik akár a kisebb gyerekekkel is jól kijönnek. Jó természetűek és kedvesek, akikből, ha kell, a legjobb házőrző, a legjobb munkaerő és a legjobb játszótárs  is válhat egyszerre.

Vissza a kutya fajtaleírásokhoz >>

 

Most érkezik a legújabb családtag?

Tudj meg többet a kölyökkutya kezdőcsomagjainkról!

Méret
Jellemzők
Egészség
Energiaszint
Gyerekbarát
Harapásra való hajlam
Házőrző képesség
Hízásra való hajlam
Intelligencia
Játékosság
Képesség, hogy otthon maradjon egyedül egész nap
Képezhetőség
Lakásban tartható
Macskabarát
Megfelelő első kutyának
Szökésre való hajlam
Szőrhullás mértéke
Ugatásra való hajlam
Kapcsolódó blogok
Gyerekbarát kutyafajták: 5 legjobb családi kutyafajta gyerekek mellé
Demkó Kata
2024.07.30. 11:58
Gyerekbarát kutyafajták: 5 legjobb családi kutyafajta gyerekek mellé

Előbb-utóbb minden családban felmerül az igény egy házikedvencre. Elengedhetetlen, hogy jól kijöjjön a család minden tagjával, beleértve a gyerekeket is. Cikkünkben bemutatjuk azt az 5 kutyafajtát, akik a legjobb választások lehetnek gyerekek mellé.

Kutyaútlevél 2024: kötelező információk gazdiknak
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
2024.05.14. 16:17
Kutyaútlevél 2024: kötelező információk gazdiknak

Kutyáddal külföldre utaznál? Útlevél nélkül sehová! Cikkünkből most minden fontos kérdést megtudhatsz a kutya útlevélről, hogy zökkenőmentes legyen az utazás.

Hőguta kutyáknál: tünetek és megelőzés
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
2024.05.14. 15:36
Hőguta kutyáknál: tünetek és megelőzés

Nem lehet eleget beszélni róla, hiszen kedvencednek akár az életébe is kerülhet a hőguta. Mik a tünetei a hőgutának és mire figyelj? Hogyan előzheted meg? Olvasd el cikkünket!

Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.