Az ír farkaskutya az egyik legősibb és legimpozánsabb kutyafajta, mely eredetileg vadászkutyaként szolgált Írországban. Bár hatalmas méretével és erőteljes megjelenésével tiszteletet parancsol, szíve mélyén gyengéd és hűséges társ. Olvasd el fajtaleírásunkat és ismerd meg közelebbről!
Az ír farkaskutya a világ egyik legnagyobb kutyájának számít, ráadásul az egyik legrégebbi is. Az agarakhoz hasonlóan vélhetően az arab világból származik. A farkaskutya hosszú története az ókorba nyúlik vissza, az évszázadok során, pedig rengeteg mítosz és legenda épült fel a faj körül. Kijelenthetjük azonban, hogy az ír farkaskutya az őshonos nagy testű brit kutyák és a Közel-Keleti vadászkutyák keresztezéséből jött létre.
Ezeket a fenséges állatokat a kihalt ír jávorszarvas elejtéséhez használták. Az ír farkaskutya tartása kezdetben kiváltságnak számított, így csak a nemesek körében volt elterjedt.
A 15. századi Írországban a farkasok elárasztották a vidéket. Az ír kutyák, akik már akkor is híresek voltak a nagyvadak elejtéséről, elkezdtek specializálódni a farkasokra. Az 1700-as évek végére, amikor a farkasokat és más nagyvadakat Írországban kiirtották, az ír farkaskutyákra nem tartottak igényt és majdnem kihaltak. A lőfegyverek egyre nagyobb gyakorisága is hozzájárult a faj egyedszámának csökkenéséhez. Ezek ugyanis háttérbe szorították őket, így egy idő után feleslegessé váltak. Ez az eset egy tipikus példa arra, amikor egy fajta túl jól végezte munkáját.
1862-ben George Augustus Graham, a brit hadsereg kapitánya elkezdte átfésülni az országot az ír nemzeti kutya fennmaradt példányai után kutatva. Graham életcéljának tűzte ki a fajta védelmét, standardizálását és népszerűsítését, és ma is tisztelettel emlegetik nevét az ír farkaskutya rajongói.
Az ír farkaskutya szőrzete durva és kemény. Bundájának színe többféle is lehet. Találkozhatunk vele szürke, csíkos, vörös, fekete, fehér vagy őzbarna bundával is. Leggyakrabban azonban szürke színben fordul elő. A fekete megjelenésű farkaskutyák igazi ritkaságnak számítanak.
81-86 cm-es marmagasságával könnyen felhívja magára a figyelmet. Nem véletlen, hogy az ír farkaskutyák a világ legnagyobb kutyái között szerepelnek. Hatalmas méretei karcsú testalkattal rendelkezik, elvégre az agarak csoportjába tartozik.
Az ír farkaskutya jelleme kettős. Gyakran mondják, hogy otthon olyan, mint egy bárány, ám a vadászat során igazi oroszlánként viselkedik. Rendkívül türelmes, nyugodt és kiegyensúlyozott. Érzékeny természettel rendelkezik, ezért fontos számára a pozitív megerősítés. Erős vágyat érez az emberi társaság iránt. Szereti a minőségi időtöltést családjával. Igazán intelligens, agresszivitás pedig szinte egyáltalán nincs benne – kivéve, ha egy zsákmányt üldöz –, így őrző-védő kutyának nem alkalmas.
A kutyák természetét sok minden befolyásolja. Ilyenek például a genetikai tényezők, a képzés, de akár a szocializáció is. A jó természetű kiskutyák általában kíváncsiak, hagyják, hogy megfogják őket. A problémásabb egyedeket is könnyen ki lehet szúrni. Ők általában elbújnak a sarokban és agresszíven viselkednek társaikkal szemben.
A felnőtt kutyusoknak naponta két 20 perces játékszünetre van szükségük, amikor szabadon futhatnak. A mozgás nagyon fontos nekik, ám az étkezések előtt egy órával és után két órával érdemes inkább csendespihenőt tartani, hogy elkerüljük a gyomorcsavarodást.
A kölyköknek sok szabad játékra van szükségük, de a futást ebben az életszakaszban korlátozni kell. A nagyobb kutyafajták ugyanis hajlamosak ízületi problémákra. A növekedési és fejlődési szakaszban történő túlzott mozgás károsíthatja az ízületeiket. A pórázon történő séták sokkal biztonságosabbak ezzel a fajtával, mivel, ha észrevesznek egy potenciális zsákmányt, nem fognak gondolkodni, egyből rájuk vetik magukat. Az üldözés során a zsákmányra koncentrálnak, nem a forgalomra, így könnyen kárt okozhatnak magukban és másokban egyaránt. Az ír farkaskutyák intelligensek és képezhetők, ha következetesen állunk hozzájuk és pozitív megerősítési technikákat alkalmazunk.
Az ír farkaskutya egész évben folyamatosan vedlik, ezért érdemes hetente átfésülni. Évente egy-két alkalomnál többször nem szükséges fürdetni, hacsak nem hempergett sárban kedvenced.
Hetente két-három alkalommal a fogmosásra is időt kell szánni a fogkő lerakódás megelőzése érdekében. A napi fogmosás még jobb, ezzel megelőzhető az ínybetegség és a rossz lehelet. A kutya körmeit havonta egyszer-kétszer ajánlott levágni, ha ő nem koptatja természetes úton. Ez azért fontos, mert így el tudjuk kerülni a fájdalmas szakadásokat és egyéb problémákat.
Mint minden kutya, az ír farkaskutya is korai szocializációra szorul. Meg kell tapasztalnia a különböző hangokat, fényeket, az utazást, illetve az emberek közelségét. A szocializáció segít biztosítani, hogy a kutyus jól alkalmazkodó felnőtté váljon.
Fontos, hogy már kölyökkorban megtanítsuk neki a legfontosabb vezényszavakat, ezzel később egy kis szabadságot is tudunk majd biztosítani kedvencünknek. Jó észben tartani azonban, hogy ettől a fajtól soha nem várhatunk vak engedelmességet.
Vannak bizonyos szabályok, amiket minden körülmény között be kell tartatnunk kutyánkkal. Ilyen például, hogy nincs ölben alvás. Kiskorban ez ugyan nem okoz problémát, ám amikor a kutya már egy felnőtt nő testsúlyával rendelkezik, akkor már nem olyan kényelmes ez a pozíció. Ha viszont a kutya megtanulta kölyökkorában, hogy ezt lehet, akkor nem fogja megérteni, hogy a szabály miért változott meg hirtelen.
Bár az ír farkaskutyák gyengédek a gyerekekkel, nagy méretük miatt kisgyermekek mellé nem ajánlottak, hiszen könnyen fellökhetik őket. Ráadásul egy óvodás korú gyerekeknek könnyen eszébe juthat, hogy póniként tekintsenek a kutyára, ez azonban minkettejüknek veszélyes lehet.
Korai szocializációval és képzéssel az ír farkaskutyák jól kijönnek más kutyákkal, ám kisebb állatok mellé nem ajánlott tartásuk, mert zsákmánynak tekintheti őket.
A kutya hatalmas méretei miatt a legjobb otthon egy egyszintes családi ház lehet elkerített kerttel és egy következetes gazdval.
Előbb-utóbb minden családban felmerül az igény egy házikedvencre. Elengedhetetlen, hogy jól kijöjjön a család minden tagjával, beleértve a gyerekeket is. Cikkünkben bemutatjuk azt az 5 kutyafajtát, akik a legjobb választások lehetnek gyerekek mellé.
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.