fox terrier egy intelligens, energikus és bátor kutyafajta, amelyet eredetileg vadászatra tenyésztettek ki. Két fő változata létezik, a simaszőrű és a drótszőrű, mindkettő kiváló társként és aktív életmódot igénylő gazdik számára ideális. Olvasd el fajtaleírásunkat és tudd meg, neked való-e ez a bátor négylábú.

">
Loading...
Ingyenes házhozszállítás

FOX TERRIER

Fox terrier

fox terrier egy intelligens, energikus és bátor kutyafajta, amelyet eredetileg vadászatra tenyésztettek ki. Két fő változata létezik, a simaszőrű és a drótszőrű, mindkettő kiváló társként és aktív életmódot igénylő gazdik számára ideális. Olvasd el fajtaleírásunkat és tudd meg, neked való-e ez a bátor négylábú.

Tartalomjegyzék

1. A fox terrier története: vadászkutya eredettel

2. Megjelenése: elegáns, kompakt testalkat

3. A fox terrier jelleme: energikus, bátor és intelligens társ

4. A fox terrier egészsége és jellegzetes betegségei

5. A fox terrier gondozása

6. Így neveld a fox terriered

7. Biztosan jó társ lehet számomra egy fox terrier?

A fox terrier története: vadászkutya eredettel

A fox terrier neve az angol ,,fox” és a latin ,,terra” szóból származik. Míg a fox rókát, addig a terra földet jelent, így a kutya neve egykori munkáját írja le. A kutya feladata ugyanis az volt, hogy kicsalogassa a rókát odújából, ezzel lehetővé téve az üldözés megkezdését. A rókavadászatot ma már betiltották Angliában, de egykor generációkon át a brit nemesség szenvedélye volt. Ezek a vadászatok teljes díszben zajlottak, nagy ünnepség keretében, s az évek során sajátos rituálék tárháza alakult ki körülötte. A fox terriereket kifejezetten arra tenyésztették, hogy kiűzzék a kisvadakat búvóhelyükről.

Ezek a merész, bátor kutyák az 1700-as évek végén jelentek meg. Kifejezetten úgy tenyésztették őket, hogy ne legyen rajtuk vörös szőr, így elkerülve, hogy vadászat közben összetévesszék őket a rókákkal.

A fox terriernek több típusa is létezik. Származását tekintve a szálkás szőrű fox terriert a durva szőrű és a barna terrierektől eredeztetik. A simaszőrűt a fekete és barna terrierektől, a bull terriert pedig az agártól és a beagletől. Mind a szálkás, mind a sima szőrű fox terrierek sikeres kiállítási kutyák, több mint egy tucat „Best in Show” díjjal rendelkeznek. A terrierek világának „úriembereként” ismert sima szőrű fox terriert három egymást követő évben, 1907-től 1909-ig „Best in Show” címmel tüntették ki.

Angliában a szálkás és a sima szőrű fox terriereket a 19. század vége óta, az AKC pedig 1985-ben ismerte el őket külön fajként. Bár a szálkás szőrű fox terriert tartják az újabb változatnak, vannak bizonyítékok arra is, hogy mindkét szőrtípus létezett már a 18. század közepén is. A sima és a szálkás szőrűeket egy ideig keresztezték, ám ez az 1900-as évek elején megszűnt.

A történelem sok híres fox terriere között volt Caesar, VII. Edward király kedvenc kutyája. De ott van például Herbert Hoover, aki szintén rendelkezett két fox terriere-el, kiknek neve Big Ben és Sonnie volt. A fajta különösen népszerűvé vált az 1930-as és 1940-es években, köszönhetően Astának, aki William Powell és Myrna Loy társszereplője volt a „Thin Man” filmekben. A fajta külsője, tulajdonságai és természetes képességei miatt ezek a kutyák ismerőssé váltak mind a filmekben, mind a televízióban.

Fox terrier fajtaleírás

Megjelenése: elegáns, kompakt testalkat

A fox terrierek külsője nemigen változott az évek során. A sima és a rövidszőrű terriereket ugyan külön fajnak tekintik, megjelenésükben nem sok a különbség. A legnagyobb eltérés a kétfajta szőrtípusában rejlik. A simaszőrűek alig vedlenek, bundájuk kemény, sűrű és egyenes. Ezzel szemben a drótszőrűek (szálkásszőrűek) szőrszálai valóban drótszerűek és összecsavarodva alkotják az állat dús bundáját.

A simaszőrű fox terrierek általában fehér színűek, amit itt-ott sárgásbarna, barna és fekete foltok díszíthetnek. A drótszőrűek jellegzetes színe szintén a fehér, de előfordul fekete, cserszín vagy fekete-cser változatban is. Ennek a fajtának a foltjai általában nem olyan intenzívek, mint a simaszőrűé. A fajta viszonylag lapos koponyával rendelkezik, amely fokozatosan lejt és keskenyedik a szemek felé. A szemek közepes méretűek, jellegzetesen sötétbarnák, és intelligenciát sugároznak. Füleik kicsik, farkuk pedig felfelé álló, magasan tűzött és általában kurtított, orruk mindig fekete. Testsúlyuk 7 és 8 kg között mozog, marmagasságuk pedig 39 cm körüli. A nőstények jellemzően egy kicsit kisebbek, mint a hímek.

A fox terrier jelleme: energikus, bátor és intelligens társ

A fox terrier egy rendkívül energikus fajta, amely intelligens és odaadó, ugyanakkor hajlamos a csínytevésekre és szeret túljárni a gazdi eszén. Ezek a kutyák hűségesek családjukhoz, és védelmezőek lehetnek, ha fenyegetve érzik magukat vagy szeretteiket. A fox terrierek játékosak, ám hajlamosak lehetnek más kisállatok üldözésére. Éppen ezért jól kell szocializálni őket fiatal koruktól kezdve, főleg, ha macskákkal egy háztartásban élnek.

Mivel a fox terrier általában meglehetősen független karakter, nem hajlamos a szeparációs szorongásra. Ugyanakkor, mint minden fajtánál, a kölyköket megfelelően hozzá kell szoktatni ahhoz, hogy rövid időre egyedül maradnak. Bár az egyedüllét nem okoz problémát, ezek a kutyák rendkívül társaságkedvelőek és kíváncsiak. Védelmező és bátor természetük miatt a fox terrierek jó őrkutyák is lehetnek. Azonnal hangos ugatásba kezdenek amint ismeretlent látnak közeledni legyen a személy valóban veszélyes vagy abszolút veszélytelen.

Gyakran látjuk az utcákon, hogy a kis termetű ebek hajlamosak megugatni egy náluk jóval nagyobb méretekkel rendelkező fajtársukat. A fox terrierek hasonlóképpen viselkednek. Emberekkel, ha ismerik őket, nagyon kedvesek tudnak lenni, ám gondolkodás nélkül képesek nekimenni más kutyáknak mit sem törődve a méretbeli különbségekkel.

A fox terrier egészsége és jellegzetes betegségei

A fox terrierek általában egészséges kutyák, de hajlamosak lehetnek bizonyos genetikai és környezeti betegségekre, amelyekről a leendő gazdiknak nem árt tudniuk. Nagyon fontos a megfelelő táplálás és gyakori orvosi ellenőrzés, hogy idejében fel tudjuk ismerni és baj esetén hatékonyan kezelni a betegségeket.

  1. Szürkehályog: a szürkehályog egy szembetegség, amely miatt a szemlencse elhomályosodik, ez pedig látásromláshoz vezet. Tünet lehet a bizonytalan mozgás, illetve a homályos szemek. A szürkehályog eltávolítása érdekében gyakran műtéti beavatkozásra van szükség.
  2. Glaukóma (zöldhályog): a betegséget a szem belsejében lévő nyomás növekedése okozza. A megnövekedett nyomás károsíthatja a látóideget, ami látásvesztéshez és kezeletlenül akár vaksághoz is vezethet. Az állapotnak két fő típusa van. A leggyakoribb forma a nyitott zugú glaukóma, amely lassan fejlődik ki és először gyakran tünetmentes. A másik típus a zárt zugú glaukóma, amely gyorsabban kialakulhat, és hirtelen jelentkező tünetekkel járhat, mint például a szemfájdalom, a homályos látás és a szemvörösség. A kezelés célja a szemben lévő nyomás csökkentése. Ez történhet szemcseppekkel, gyógyszerekkel, lézeres kezeléssel vagy súlyos esetekben műtéttel is.
  3. Csípődiszplázia: bár a diszplázia általában a nagy fajták jellegzetes betegsége, a fox terriereknél is kialakulhat. A betegség örökletes, ezért örökbefogadás előtt kérni kell a tenyésztőtől negatív diszplázia teszteredményt a szülőkről, hiszen tenyésztésük nem megengedett. A csípődiszplázia tünetei közé tartozik a sántítás, nehézkes felállás és a csökkent aktivitás. Az állapotot leggyakrabban fájdalomcsillapítókkal és fizioterápiával kezelik, ám súlyos esetben műtétre is szükség lehet.
  4. Patellaficam: a patellaficam akkor fordul elő, amikor a térdkalács valamilyen oknál fogva elmozdul a helyéről. Ez a betegség főleg a kisebb termetű kutyákra jellemző, mint amilyen a fox terrier is. Feltűnő tünete az ugrálva járás, vagy sántítás, de ha mindezek mellett a kutyánál hirtelen fellépő fájdalom is jelentkezik, mindenképpen gyanakodnunk kell. A kezelés a ficam súlyosságától függően lehet konzervatív, de akár műtéti beavatkozásra is szükség lehet.
  5. Legg-Calvé-Perthes betegség: a betegség főleg a kistermetű fajtákat érinti. Lényege, hogy a combcsont fejének vérellátása nem megfelelő, a csontállomány felszívódik, ezért az ízület nem képes ellátni megfelelően feladatát. Az állapot gyakran fiatal kutyáknál jelentkezik, általában 5-12 hónapos korban. Tünetei nagy szenvedést okozhatnak a betegnek és nem lehet nem észrevenni, hogy baj van. A kutya nem képes terhelni az érintett végtagot, hiszen ez hatalmas fájdalommal járna. Gyakran már az állás is elviselhetetlen fájdalmat okoz. Tünet lehet továbbá a sántítás és az izomvesztés. A betegség általában műtéti beavatkozást igényel, amelyet fizioterápia követ.

Fox terrier

A fox terrier gondozása

A sima szőrű fox terrier kevés ápolást igényel, már ami a fésülést illeti. Alkalmi fésüléssel megakadályozhatjuk, hogy kutyaszőr szőnyegen járkáljunk otthon. A szálkás szőrű ugyan kevésbé hullajtja a szőrét, az elhalt szőrszálak eltávolítása érdekében azonban szükség lehet évente egy-két kutyakozmetikai ellátásra. Továbbá ez a fajta rendszeres kefélést igényél annak érdekében, hogy elkerüljük a durva szőrzet összecsomósodását.

Mindkét fajta körmeit havonta kell vágni, hogy elkerüljük a fájdalmas szakadásokat és egyéb problémákat. Fülüket hetente érdemes ellenőrizni, a havi fürdetés pedig általában elegendő. Ha a kutya egy kertesházban lakik és rendszeresen kijár a kertbe ásni, érdemes gyakrabban is fürdetni.

A fox terrierek bőséges mozgást igényelnek, ahhoz, hogy fizikailag és mentálisan is fittek maradjanak. Ezek a kutyák imádnak kergetőzni, így a labdadobálás egy kitűnő módja lehet a napi mozgás biztosításának. Sétáltatásnál azonban érdemes vigyázni. Ezek a kutyák rendkívül önfejűek, ezért mindenképpen rövid pórázon kell tartani őket, ám természetesen a szabad, póráz nélküli mozgás okoz számukra igazi boldogságot. A fox terrierek kiválóan alkalmasak olyan kutyasportokra, amelyek intelligenciát és gyorsaságot igényelnek. Ilyen például az agility.

A fajtának javasolt a fehérjében gazdag étrend és állatorvosi ellenőrzés mellett elkészített házi eledel is kiváló számára. Nagyon fontos továbbá, hogy mindig álljon rendelkezésére elegendő friss, tiszta víz.

Így neveld a fox terriered

Mint minden kutyát, a fox terriert is érdemes már kölyökkorban megfelelően szocializálni. Hozzászoktatni őt hangokhoz, szagokhoz, emberekhez és persze állatokhoz is. Ezzel elkerülhető a más állatokkal és fajtársaival szembeni agressziója.

Ezek a kutyusok ugyan nagyon intelligensek, de akaratosak is. Érdemes lefektetni már a kapcsolatunk elején a szabályokat és ezeket minden körülmény között betartatni. Nevelésük során fontos a humorérzék és a pozitív megerősítés. Ezzel a hozzáállással tudjuk kihozni belőlük a legtöbbet és egy boldog életet biztosítani számukra.

Biztosan jó társ lehet számomra egy fox terrier?

Bár a mozgásigénye nagy, jól tartható lakásban, ám mindenképpen ügyelni kell arra, hogy megfelelő mennyiségű mozgást biztosítsunk számára. Városban ez sajnos nem olyan könnyű, hiszen igazán boldoggá akkor tehetjük fox terrierünket, ha póráz nélkül szaladgálhat.

Ez a kutya kiváló választás gyerekek mellé is, nagy- és kissebb családoknak egyaránt. Nem ajánlott azonban időseknek, vagy inaktív embereknek nagy mozgásigénye miatt. Ha csendes kutyára vágysz, a fox terrier nem a te fajtád, hiszen hajlamosak minden idegent megugatni. Ha szeretsz utazni, vágysz egy társra, aki elkísér téged és kutyádat is szívesen magaddal vinnéd minden kalandra, ezt a fajtát neked teremtették.

Méret
Szőrtípus
Szín
Jellemzők
Egészség
Energiaszint
Gyerekbarát
Harapásra való hajlam
Házőrző képesség
Hízásra való hajlam
Intelligencia
Játékosság
Képesség, hogy otthon maradjon egyedül egész nap
Képezhetőség
Lakásban tartható
Macskabarát
Megfelelő első kutyának
Szökésre való hajlam
Szőrhullás mértéke
Ugatásra való hajlam
FCI fajtacsoport
Kapcsolódó blogok
Gyerekbarát kutyafajták: 5 legjobb családi kutyafajta gyerekek mellé
Demkó Kata
2024.07.30. 11:58
Gyerekbarát kutyafajták: 5 legjobb családi kutyafajta gyerekek mellé

Előbb-utóbb minden családban felmerül az igény egy házikedvencre. Elengedhetetlen, hogy jól kijöjjön a család minden tagjával, beleértve a gyerekeket is. Cikkünkben bemutatjuk azt az 5 kutyafajtát, akik a legjobb választások lehetnek gyerekek mellé.

Kutyaútlevél 2024: kötelező információk gazdiknak
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
2024.05.14. 16:17
Kutyaútlevél 2024: kötelező információk gazdiknak

Kutyáddal külföldre utaznál? Útlevél nélkül sehová! Cikkünkből most minden fontos kérdést megtudhatsz a kutya útlevélről, hogy zökkenőmentes legyen az utazás.

Hőguta kutyáknál: tünetek és megelőzés
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
2024.05.14. 15:36
Hőguta kutyáknál: tünetek és megelőzés

Nem lehet eleget beszélni róla, hiszen kedvencednek akár az életébe is kerülhet a hőguta. Mik a tünetei a hőgutának és mire figyelj? Hogyan előzheted meg? Olvasd el cikkünket!

Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.