Loading...
Ingyenes házhozszállítás

DALMATA

Dalmata

Imádnivaló pöttyös kutyák, akikkel minden perc élmény: a dalmata

A 101 kiskutya című rajzfilm okán felnőttek és gyerekek milliói szeretnek bele a dalmata elbűvölő, egyszerre intelligens és energikus, családkedvelő személyiségébe. Figyelem-figyelem: a dalmata igencsak mozgásigényes fajta!

Tartalomjegyzék

1. A dalmata története és eredete

2. Fajta jellemzők és megjelenés

3. Temperamentum és viselkedés

4. Egészségügyi sajátosságok

5. Gondozás és nevelés

6. Élettartam és környezeti igények

7. A dalmata beszerzése

A dalmata az egyik legjobb választás, ha olyan családi kutyát keresel, aki egyszerűen imád izegni és mozogni. Már a dalmata kölyök számára is egyszerűen létfontosságú elem a mozgás, úgyhogy nem riadnak vissza se a több órás intenzív játéktól, se a hosszabb túráktól, ahová elkísérhetik a gazdit. Az biztos, hogy ez az imádnivaló energiabomba szinte sosem áll meg.

A dalmata története és eredete

Bár a dalmatákat Walt Disney híres rajzfilmje tette világhírűvé, azért a fajta már jóval a bemutatót megelőzően létezett. Eredettörténetükre egyébként két nemzet legendái is pályáznak. Az egyik Egyiptom, mivel vannak olyan régészeti leletek, amelyeken a fáraók társaságában pöttyös kutyák voltak ábrázolva.

Viszont a fajta nem maradt sokáig Afrikában, hiszen egyes beszámolók szerint a 16. században már a mai Horvátország területéről, jobban mondva Dalmácia környékéről érkező katonák is ezekkel a foltos kutyákkal érkeztek a Mohácsi csatába, támogatva a magyar sereget. A dalmaták ugyanis arra voltak betanítva, hogy átharapják a törökök lovainak nyakát.

Ezt követően egyre többször tűnt fel a dalmata itáliai festők művein, valamint dalmát freskókon. Szerencsére az évszázadok folyamán kevésbé harcias feladatokat bíztak a dalmatákra. Leginkább kocsikat kísérő kutyaként számítottak rájuk, mivel hihetetlenük jó, nyugtató hatással vannak a lovakra.

Többek között ezért is lett a tűzoltók kabala állata, mivel anno, amikor még a tűzöltó kocsikat is lovak húzták, a dalmaták nyugtató jelenléte létfontosságú volt a tűzeseteknél. Az első fajta standardet Vero Show készítette még 1882-ben, ezt 1890-ben hitelesítették, nem meglepő módon a kopók családjába tartozik.

dalmata kutya

Fajta jellemzők és megjelenés

Ahogy arra a 101 kiskutyában Szörnyella de Frász is rácsodálkozik, minden dalmata kiskutya fehéren jön világra, imádnivaló és jellegzetes foltjai csak később alakulnak ki. Alapszíne egyértelműen fehér, jellegzetes, 2-3 cm átmérőjű fekete foltjaik vagy akár barna foltjaik egy génmutáció eredményeképpen jöttek létre.

A pöttyök imádnivaló játékosságot kölcsönöznek a fehér színű, rövid szőrzet jelentette háttéren, ideális esetben a fekete vagy májbarna színű foltok az egész testen szimmetrikusan eloszlanak. Érdekesség, hogy rövid szőrzete nagyon sűrű, viszont aljszőrzete nincsen.

Talán ennek köszönhető, hogy arányos testfelépítése nem veszik el a bundában, rendkívül szembetűnő. Testalkata vékony, egyenes vonalvezetésű, háta és a vállrész kifejezetten izmos. A nyaka hosszú, a pofáját pedig imádnivaló lelógó és lekerekülő fülek keretezik.

Ami a testfelépítéséből is látszik, a dalmata egy igencsak atletikus alkatú kutyafajta. A magasságuk attól függően, hogy hímekről vagy szukákról van szó, 56-62 cm és 54-60 cm között mozog. Súlyukat tekintve a hímek 27-32 kg, a szukák 24-29 kg súlyúak.

aranyos dalmata kutya

Temperamentum és viselkedés

A dalmaták életörömtől duzzadó, vidám, a családját a végletekig szerető és igen, eléggé temperamentumos kutyák. Személyiségük igencsak érzékeny: nagyon szereti a dicséreteket, egyenesen fürdik bennük, viszont a fenyítéseket nem viseli jól, akár meg is sértődhet. Ilyenkor nem ritka, ha egy kicsit félrevonul a társaságtól.

A dalmata alapvetően egy élénk, játékos és energikus kutyafajta. Nagyon nagy a mozgásigénye, ezért elsősorban olyan családoknak ajánlott dalmatát tartaniuk, akiknek mindennapi lételemük a mozgás. Nagyon kitartó és aktív kutyák, így akár az sem okoz nekik problémát, ha több órát futnak a gazdi mellett, amíg kerékpározik például. Ezt a kitartó és energikus személyiséget még a kocsikísérő múltjukból maradt fenn.

A szocializációs készségeiket illetően felnőttekkel és gyerekekkel egyaránt remekül kijön, igazán családbarát és gyerekbarát, hűséges, bár csavargásra is hajlamos kutyus. A családi élet zavartalansága érdekében fontos, hogy szellemileg is le legyen foglalva, ezért kisebb trükkök betanítására is érdemes időt szentelni.

Házőrzőnek is többé-kevésbé alkalmas, mert természetéből eredően barátságos, viszont az idegenekkel szemben eleinte azért bizalmatlan, ami nem feltétlenül rossz tulajdonság. Egyáltalán nem ideges vagy agresszív típus, ideiglenes makacssága ellenére könnyen tanítható kutyafajta. Ráadásul más négylábúakkal, kutyákkal és macskákkal is viszonylag könnyen kijön.

dalmata kutya

Egészségügyi sajátosságok

Annak ellenére, hogy a dalmaták viszonylag jó egészségügyi állapotnak örvendenek, néhány örökletes, fajtatipikus betegséggel meg kell küzdeniük. A tudósok például már megállapították, hogy a kutyák esetében a szőrzet fehér színe fokozza a hallásbetegségek, főként a süketség kockázatát. Sajnos a dalmaták az átlagnál nagyobb mértékben szembesül a félsüketség, vagy teljes hallásvesztés kockázatával.

Éppen ezért, mielőtt megvásárolnánk a dalmata kölyköt, először érdemes elvégeztetni az úgynevezett Baer-tesztet, ezt már 5 hetes kortól el lehet végeztetni. Egyébként lehet, hogy furcsának tűnik, de akár hallásproblémákkal küzdő kutyáknak is lehetnek egészséges kölykei.

Szintén a dalmata sajátos genetikájának köszönhető egy anyagcsere-probléma: a zavart húgysav-szállítási rendszer miatt a többi kutyafajtával ellentétben, az átlagnál gyorsabban alakulnak ki húgyúti kövek. Ezt gyakran emlegetik dalmata-szindrómaként is.

Ezen felül, az idősebb dalmaták körében a szívbetegségek, jobban mondva a dilatációs kardiomiopátia kockázatával is számolhatunk. Ennek során szívmegnagyobbodás és a szívburok elvékonyodása okozza a problémát, mert emiatt a szív nem tud elegendő mennyiségű vért pumpálni a szervezetbe.

dalmata dog

Gondozás és nevelés

A táplálkozást illetően elmondhatjuk, hogy a dalmatának nagy termete és magas mozgásigénye miatt elég sok táplálékra van szüksége. A dalmata kölyök például napi 3-4 alkalommal igényli az etetést, felnőtt, kifejlett példányok esetében már a napi 2 etetés is megfelelő lehet. Szerencsére magas aktivitási szintje miatt a hízásra nem túlságosan hajlamos, de természetesen ez mindig az adott kutyus tulajdonságaitól is függ. Leginkább idős korukra jellemző, hogy felszalad pár kiló, de természetesen a kivétel mindig erősíti a szabályt.

A dalmata nem egy válogatós fajta, viszont ételallergiára hajlamos, illetve a Mivel a gyomruk viszonylag érzékeny, a nehezebb húsokat ajánlott kihagyni az étrendből. Sajnos az ételallergia is felütheti a fejét, valamint a húgykövességre és veseproblémákra való hajlam miatt purinszegény ételeket kell biztosítani számukra, illetve B- és D-vitamint, valamint ízületerősítő étrendkiegészítőket is ajánlott az étrendhez adni. Mindenesetre a purinszegény étrend megköveteli, hogy minden olyan élelmiszert mellőzzünk az étrendből, ami ezt tartalmazza. Ilyen például a marha, a belsőségek és a hal is. Fontos számukra a szénhidrátban gazdag táplálkozás és a diétás étrend is, így a búza, a zab és a rizs is ajánlott tápanyag.

A mozgásigényük rendkívül magas, kifejezetten aktív kutyák. Ez nem jelenti azt, hogy nem szívesen lustálkodnak a családtagokkal a kanapén, de igazán a szabadban futkározva, úszva, játszva érzik jól magukat. Legalább napi 3-4 óra aktív mozgás a minimum, amivel jól érzi magát. Egy-egy hosszú séta a parkban, agility, obedience, keresőjátékok, de akár a közös futás vagy lovaglás is hamar kedvenc időtöltéssé válhat. Nagyon szeretik a társaságot, a magányt kifejezetten rosszul viselik. Egyenesen igénylik a családdal közös programokat.

A dalmata ápolása szerencsére meglehetősen egyszerű feladatnak ígérkezik. Rövid szőrét csupán heti 1-2 alkalommal kell átkefélni és egy nedves kendővel áttörölni, napi szintű törődést nem igényel. Kivéve persze akkor, ha a kutyus a patakban úszkált vagy a sárban dagonyázott. Alapvetően azonban csupán az évi 2 alkalommal megtörténő szőrzetváltás/vedlés idején kell kikefélni a bundáját gumikefével. Erre már érdemes korán rászoktatni a dalmata kölyköt, ahogy a karmok, a fogak, a szemek és a fülek rutinszerű ellenőrzésére is.

Élettartam és környezeti igények

Termetüknél és mozgásigényüknél fogva a dalmata egyáltalán nem való lakásba. Kertes házra, tágas terekre van szüksége, ahol kedvére mozoghat, de persze ez nem jelenti azt, hogy házon kívüli sporttevékenységekről nem kell gondoskodni számukra.

A dalmata élettartama általában a fajtának megfelelő tartás mellett 12-14 év közé tehető. Ehhez nemcsak a táplálkozásra, a vitaminokban gazdag és diétás étrendre kell odafigyelnünk, hanem arra is, hogy a fizikai, mentális és szocializációs igényei is ki legyenek elégítve. Ez azt jelenti, hogy olyan családok számára ideális kutya a dalmata, ahol valaki mindig otthon van vele és nincs magára hagyva több órára. A dalmata ugyanis kifejezetten ragaszkodó kutyus, nagyon kötődik a családjához és nem viseli jól az egyedüllétet.

Emellett kifejezetten olyan családba vagy gazdihoz illenek, akiknek nem probléma a napi minimum 3-4 óra aktív mozgást biztosítani számára és kifejezetten nagy hangsúlyt helyeznek a közös családi, sportos, játékos programokra. Aki inkább otthonülő típus vagy reggel 8-tól délután 5-ig irodában dolgozik és utána megy haza, de addig a dalmatája egyedül lenne… Az nem ideális a dalmaták számára.

dalmata kölyök

 

A dalmata beszerzése

Érdekesség, hogy a dalmata első hazai tenyészpárját Elek Ilona olimpiai bajnok hozta el Magyarországra. A londoni olimpiát követően a Brit Dalmata Klub elnökétől vásárolt meg egy befezdetett szukát és egy kant. A szuka ellését követően alakult meg az első kennel 1949-ben.

A dalmata kölyök vásárlása során fontos, hogy ne szaporítótól, hanem megbízható tenyésztőtől szerezzük be a kölyköt. Legyen törzskönyvezett, rendelkezzen oltási könyvvel és chippel, illetve a féreghajtáson is essen túl. Amikor ellátogatunk a tenyésztőhöz, ajánlott megfigyelni, hogy milyen körülmények között tartják a kölyköket és mivel etetik őket. Ha például azt látjuk, hogy kint, ketrecben tartják őket, akkor nem jó helyen járunk.

A dalmata kölyök sem bírja a bezártságot és bár nagyon szeret a szabad lenni, életvitelét tekintve mégiscsak benti kutya. Annak érdekében, hogy minél egészségesebb kölyköt választhassunk, ajánlott rákérdezni a géntesztekre, illetve elvégeztetni a Baer-tesztet, amiből megtudjuk, hogy van-e a kölyök hallásával probléma.

Amennyiben mégiscsak a dalmata lesz a család legújabb és teljesértékű tagja, biztosak lehetünk benne, hogy egy családjához ragaszkodó, kedves, barátságos, gyorsan tanuló és igencsak mozgékony tagja lesz a családnak. Időnként kissé makacs és temperamentumos jelleme pedig igazán színessé teszi a mindennapokat. De végül is úgy jó az élet, ha zajlik, nem igaz?

Vissza a kutya fajtaleírásokhoz >>

Most érkezik a legújabb családtag?

Tudj meg többet a kölyökkutya kezdőcsomagjainkról!

Méret
Szőrtípus
Szín
Jellemzők
Egészség
Energiaszint
Gyerekbarát
Harapásra való hajlam
Házőrző képesség
Hízásra való hajlam
Intelligencia
Játékosság
Képesség, hogy otthon maradjon egyedül egész nap
Képezhetőség
Lakásban tartható
Macskabarát
Megfelelő első kutyának
Szökésre való hajlam
Szőrhullás mértéke
Ugatásra való hajlam
Kapcsolódó blogok
Kutya allergia: Tünetek, diagnózis, kezelés. Minden, amit tudni kell!
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
2023.06.22. 14:19
Kutya allergia: Tünetek, diagnózis, kezelés. Minden, amit tudni kell!

Hogyan ismerhető fel és kezelhető a kutya allergia? Olvassa el szakértői útmutatónkat a kutyaallergia tüneteiről, diagnózisáról és kezeléséről.

Kutya szobatisztaságra nevelése
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
2023.08.22. 08:35
Kutya szobatisztaságra nevelése

A kutya szobatisztaságra nevelése útmutató lépésről lépésre: Hasznos információk, tippek és trükkök kutyatulajdonosoknak.

Kutyasétáltatás: minden, amit tudni kell 2024-ben
Demkó Kata
2023.12.19. 13:25
Kutyasétáltatás: minden, amit tudni kell 2024-ben

Praktikus kutyasétáltatás tippek a mindennapokhoz hogyan tegyél minden sétát élvezetessé és biztonságossá? Tudj meg...

Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.