Bátran kijelenthető, hogy a weimari vizsla az egyik legsokrétűbb kutyafajta. Nemcsak vadászkutyaként, de a család kedvenceként, mentő- és terápiás kutyaként, de még dívaként is megállja a helyét. Aki egyszer ránéz erre a szürke, nemes kutyára, azt biztosan elbűvöli.
A weimari vizslát, azaz a weimaranert az 1800-as évek elején fejlesztették ki, tehát ő az egyik legfiatalabb kutyafajta. Karl August német nagyherceg, aki Weimar városában tartott udvart, tette ismertté a fajtát. A herceg, mint a legtöbb európai nemes, szenvedélyes vadász volt. Nagy álma volt, hogy kifejlessze a tökéletes vadászkutyát. A legenda szerint célja elérése érdekében vérebeket keresztezett különféle német és francia vadászkutyákkal. Az eredmény pedig, a weimari vizsla, más néven a weimaraner lett.
A kifejlesztett vadászkutyát az eredeti célnak megfelelően nagyvadak hajszolására használták. A weimari vizsla ideje nagy részét erdőkben töltötte, medvék, hegyi oroszlánok és farkasok üldözésével. Ahogy Európa ragadozóinak száma csökkent, a weimaraner új munkát talált magának, és mindenre kiterjedő vadászkutyaként kezdett dolgozni. Feladata volt, hogy megjelölje és visszahozza a vadmadarakat.
A "tökéletes vadászkutya" hosszú ideig hétpecsétes titoknak számított a német arisztokrácia körében, de az 1920-as évek végén a fajta megérkezett Amerikába is. Népszerűsége az Egyesült Államokban az 1950-es években kezdett nőni, hiszen híres tulajdonosok boldog kedvenceként élhették életüket. Ilyen hírességek voltak, mint például Eisenhower elnök vagy Grace Kelly filmsztár. A fajta további népszerűségre tett szert William Wegman fotós és művész révén, aki Weimaraner portréival vált ismertté.
A weimari vizsla megjelenése igazán fenséges. Szemszínük és szőrszínük egyedülálló és harmonikus megjelenést kölcsönöz a fajtának. Ezüstszürkén csillogó, rövid és sima szőrzetükkel, és borostyánbarna szemeikkel, amely kölyökkorban még égszínkék, elvarázsolnak minden kutyaimádót. Foltok nem jellemzőek a fajtára, de ritka esetekben megjelenhetnek kisebb fehér foltok a kutya mellkasán vagy mancsán.Testfelépítését tekintve a weimari vizsla vékony és izmos, ami nem is csoda, hiszen egy vadászkutyáról van szó. Feje formás és hosszú, a fülei pedig lekonyulnak.
A fajta súlya 30 és 40 kg között mozog, vállmagassága felnőttkorra elérheti a 60-70 cm-t.
A hagyományos weimari vizsla szőre rövid, ám létezik hosszúszőrű változat is. A hosszúszőrű kiskutyák sokáig nemkívánatosnak számítottak és sajnos megítélésükben áttörő változást továbbra sem sikerült elérni. Az Amerikai Kennel Club máig sem ismeri el a hosszúszőrű fajtákat.
A weimari vizsla egy intelligens és önálló kutya. Önállósága, bár jó tulajdonság, megnehezítheti a kiképzését. Nagyon fontos a korai szocializáció, hiszen ezek a kutyák hajlamosak agresszióra és félénkségre. Megfelelő kiképzéssel ez azonban kiküszöbölhető.
A weimaranereket nem szabad magukra hagyni hosszú időre, mert ilyenkor felütheti a fejét a rosszalkodás. Ha unatkoznak csintalanok lehetnek. Ilyenkor rágcsálnak, ugatnak vagy macskát üldöznek, ami roppant kellemetlen lehet számunkra, főleg, ha a szomszéd macskájáról van szó.
Rosszcsontságukat ellensúlyozza rengeteg jó tulajdonságuk, mint például hűségük és az a hatalmas szeretet, amellyel gazdájukhoz fordulnak. A weimari vizsla egy kiváló társ vagy őrzőkutya lehet. Ezek a kutyák általában barátságosak, éberek és megfelelő nevelés mellett engedelmesek. Aki ezt a kutyát választja, annak nem árt egy kis humorérzék, és fontos, hogy türelmesek legyünk kedvencünkkel. Mindenekelőtt pedig következetesek, hiszen a weimaranerek ismertek arról, hogy képesek ajtókat kinyitni vagy kerítéseken átugrani.
Fontos tudni, hogy vadászkutyaként energiaszintjük rendkívül magas. Fizikai aktivitás iránt szeretetük pedig páratlan, tehát ők nem alkalmasak idős, vagy inaktív gazdik számára.
Mint minden fajta, a weimari vizsla is hajlamos lehet néhány betegségre. Ezek szerencsére kezelhetőek, sőt sok esetben kisebb életmódi változtatásokkal könnyen megelőzhetőek.
A minőségi táplálékkal, megfelelő mozgással és gyakori orvosi ellenőrzéssel sokat tehetünk kedvencünk egészségének megőrzése érdekében.
A weimari vizslákat rövid szőrüknek köszönhetően elég csak heti egy alkalommal megfésülni. Fontos tudni azonban, hogy ezek a kutyák jobban vedlenek, mint például a hagyományos vizslák, ezért náluk egy kicsit több foglalkozást igényelnek.
Ezek a kutyák nagyon szeretnek a sárban hemperegni, ám a szennyeződés szinte magától leesik róluk, ezért nem szükséges nagyon gyakran fürdetni őket. És nem is ajánlott, hiszen a gyakori fürdetéssel az egészséges védőolajokat is lemossuk kutyánk szőréről, amire viszont szüksége van egészsége megőrzése érdekében.
A weimari vizsláknak napi néhány óra sétára és játékra van szükségük, ugyanis vadászkutya révén nagyon sok energiával rendelkeznek. Ha nem kötjük le az energiáikat megfelelően, akkor hajlamosak hangos ugatásra, rágcsálásra és egyéb csíntevésekre.
A kutya természeténél fogva karcsú és fitt, ezért javasolt így is tartani őket. Egyik kutyának sem jó, ha túletetjük. Sohase sajnáljuk a pénzt jó minőségű tápra, hiszen ezzel megelőzhetünk bizonyos betegségeket.
Nem szabad elfelejtenünk, hogy a weimari vizsla egy vadászkutya, így ennek megfelelően kell őt nevelni is. Fontos, hogy kezdetektől fogva következetesek legyünk vele és már kölyökkorban szocializáljuk. Szoktassuk hozzá az emberekhez, zajokhoz, fényekhez és az utazáshoz. Ne hagyjuk elveszni kiváló tulajdonságait, mindig biztosítsunk számára olyan feladatokat, amelyekkel fejlesztheti erősségeit. Ezek kiválasztásánál vegyük figyelembe a kutya jellemét és igényeit.
A megfelelő mozgást mindig biztosítani kell számára, hogy ne csak szellemileg, de fizikailag is elfáradjon a nap végére. Érdemes kutyasportokkal is próbálkozni. Nem csak a kutyának, de nekünk is kitartónak kell lennünk, ugyanis nem biztos, hogy egyből megtaláljuk a kutyánk számára ideális sportot.
A weimari vizsla kiváló társa lehet idősebb, érett gyerekeknek, akiknek már van tapasztalata kutyákkal. Kicsi gyerekek mellé azonban nem ajánlott.
A fajtát manapság nemcsak vadászkutyaként dolgoztatják, hanem egyre többször láthatjuk, hogy mentőkutya vagy terápiás kutya munkáját is ellátja. Bár egyre több család választja kedvencéül, ez a kutya nem kifejezetten családi életre született. Sokszor emlegetik egyemberes kutyaként, mert hajlamos arra, hogy csak egy embert fogad el gazdájául a család többi tagját pedig legfeljebb elviseli. Inaktív, kisgyerekes vagy kezdő kutyatartóknak, pedig kifejezetten nem ajánlott.
Vadászkutya révén nem meglepő, hogy lakásba nem ajánlott. Ideális hely lehet számára egy nagy ház, elkerített kerttel.
Előbb-utóbb minden családban felmerül az igény egy házikedvencre. Elengedhetetlen, hogy jól kijöjjön a család minden tagjával, beleértve a gyerekeket is. Cikkünkben bemutatjuk azt az 5 kutyafajtát, akik a legjobb választások lehetnek gyerekek mellé.
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.