A szamojéd: gyönyörű fehér bunda, mosolygós pofa és az emberek közelségének igénye.
Ezek a legfontosabb jellemzői a szamojéd kutyának, aki a szibériai sztyeppék fagyos terepéről indult el világhódító útjára.
Amennyiben azt fontolgatod, hogy egy szamojéd kutyával örvendeztetnéd meg magadat és a családodat, ezt a cikket mindenképpen olvasd el, hiszen a legfontosabb fajta tudnivalókat találod meg benne. De kezdjük az elején.
Ez a mosolygós pofijú szamojéd spicc egy rendkívül fagyos tájról, Szibéria észak-nyugati részéről származik. A kezdet kezdetén még a nyenyec, illetve a névadó szamojéd törzsek tartották úgynevezett munkakutyaként. Főként szánhúzásra használták, illetve őrző-védő feladatokat, valamint a nyáj terelését bízták rájuk. Például a rénszarvas csordákat kellett megvédeniük a medvéktől és a farkasoktól, de nem volt ritka az sem, hogy segítettek gazdáiknak a vadászatban is.
Európa egyébként a brit zoológusnak, Ernest Kilburn Scottnak köszönhetően ismerkedett meg a fajtával, amikor 1889-ben néhány példányt magával vitt Angliába egy 3 hónapos szibériai tartózkodást követően. Kitartásuknak és szerénységüknek köszönhetően a szamojéd kutyák fontos felfedezéseknél is jelen voltak, hiszen a tudósok szívesen vitték őket magukkal az Antarktiszra és az Arktiszra.
Ennek egyik legjobban dokumentált története az volt, amikor Roald Amundsen 1911-ben pár samoyed segítségével és szánhúzásával kalandozott egyet a Déli-sarkon. Hivatalosan 1913-tól ismerik el önálló fajként, azóta inkább már családi kutyaként tartják számon, hiszen szánhúzó feladatait a malamut és a husky vette át.
A híres szamojéd mosoly nemcsak külsőleg mutatja barátságosnak és kedvesnek a fajtát, belsőleg is egy rendkívül ragaszkodó, jó természetű, barátságos személyiséget takar. Jellemző rá, hogy egyetlen falkavezért választ magának, de ez nem jelenti azt, hogy csak rá hallgat, éppen ellenkezőleg: a család többi tagjához is rendkívül erősen kötődik, ragaszkodik.
Nem véletlen tehát, hogy korábban gyakran használták úgynevezett ágymelegítőként, főleg Szibériában, ahol tomboltak a mínuszok és a szamojéd gyönyörű hófehér bundájával melegítette a gazdáit. Igazi tagja a családnak, hiszen gyerekkel is kifejezetten jól kijön, szívesen részt vesz a családi programokban és persze a mókából sem marad ki, emellett kitartása miatt kitűnő társaságot biztosít a sporttevékenységek során is.
Mindenesetre mérete és ereje miatt inkább a nagyobb gyerekek maradhatnak vele felügyelet nélkül, de a szülők, nagyszülők társaságában a kicsik is remekül érezhetik magukat vele. Az egyedüllétet és bezártságot viszont kifejezetten nehezen viseli.
A szamojéd megjelenése ragyogó hófehér, hosszú szőrű bundájának köszönhetően lélegzetelállító, gyönyörű. Bundája egyébként kétrétegű. A hasánál puha, rövid, kellemes tapintású aljszőrzet található, míg a nyak, a váll, a farok és a lábak külső részén is hosszabbra nő, a nyak és a váll tájékán kifejezetten sörényszerű is lehet, míg a fejen és a lábak elülső részén kifejezetten rövid és dús szőrzet kapott helyet.
Színét tekintve a mára a hófehér a leggyakoribb árnyalat, de időnként találkozhatunk bézs vagy krémszínű példányokkal is, ezeket ismerik el fajtastandard árnyalatokként, pedig a szamojéd törzseket korábban még fekete és barna példányok is kísértek. A bunda ápolására egyébként nem kell különösebb figyelmet fordítani, elég mindössze heti 1-2 alkalommal alaposan kikefélni, máskülönben a bundája öntisztító.
Az öntisztítás szakaszában persze érdemes kicsit jobban odafigyelni rá, mert akkor hajlamos arra a szőrzet, hogy nagyobb csomókban hulljon. De, ha kikeféljük, mielőtt a szőrszálak földet érnének, nem okoz kihívást a bunda karbantartása.
Termetét tekintve egy középmagas kutyafajta a szamojéd: a szukák marmagassága 53 cm, a kanoké pedig 57 cm környékén mozognak, a testsúlyuk pedig valahol 20-30 kg között található. A híres szamojéd mosoly is a kutyafajta jellegzetes védjegye, amit ferdén vágott szemeinek és a rá jellemző, enyhén felfelé kunkorodó szájszögletnek köszönhet. Ettől úgy tűnik, mintha a kutya kifejezetten ránk mosolyogna.
A szamojéd kutyák többsége kifejezetten aktív, de azért a fajtaspecifikus tulajdonságok miatt sajnos hajlamos néhány betegségre. Ilyen például az örökletes vesebetegség, az aortabillentyű-szűkület, a pajzsmirigy-alulműködés, a diabetes mellitus, a süketség és néhány szembetegség, például a zöldhályog és a PRA.
A szamojéd kölyök kiválasztása során éppen ezért a legfontosabb teendőd az, hogy egyfelől jó tenyésztőtől és ne szaporítótól vásárold meg a kutyust, illetve minden szükséges oltást biztosíts neki.
A szamojéd kutya táplálkozási igénye leginkább a kiegyensúlyozott étkezés felé mutat. Rengeteg húsra és halra van szüksége, amit időnként frissen is kaphat. A lényeg, hogy a tápláléka vitamindús, nyomelemekben és ásványi anyagokban gazdag legyen.
Mivel húsevő fajtának számít, gabonát nem igazán igényel a szervezete, emiatt a készen kapható kutyaeledeleket is kis fenntartással és nagyobb gondossággal kell kiválasztani. Mivel egy kifejezetten nagy mozgásigényű kutyafajtáról van szó, magas energiatartalmú és ízületkímélő összetevőket tartalmazó táplálékra van szüksége.
Alapvetően nem a tisztán száraztápos etetés lesz számára a legjobb megoldás, hanem a vegyes etetés. Ennek során a száraztáp és a nedvestáp 50-50%-os arányú keverékével ajánlott etetni a szamojédod. A testsúlyát erősen ajánlott heti rendszerességgel nyomon követni és amennyiben növekedést tapasztalsz, kicsit csökkenteni kell a mennyiséget.
Kivétel ez alól a szamojéd kölyök 4-7 hónapos korszaka, amikor a kiskutya látványos növekedésnek indul. Azonban ez egy kifejezetten érzékeny időszak is: ebben az időszakban nagyon fontos odafigyelni arra, hogy minőségi, alacsony kalóriatartalmú táplálékhoz jusson, ami nem engedi, hogy a növekedés a kelleténél gyorsabb legyen. Ha erre és a minőségi táplálásra nem figyelsz oda, hosszú távon az ízületi- és csontsérülések kialakulását kockáztatod meg.
A szamojéd kutyák legjobban a szabadban szeretnek tartózkodni, ezt hozzák magukkal örökségként a szibériai sztyeppékről. Emiatt a lakásban tartása nem igazán ajánlott, kivéve akkor, ha lehetőséged van naponta többször hosszú sétára indulni vele. A szamojéd ugyanis kifejezetten magas mozgásigényű kutyafajta és minél szűkebb az élettere (például egy lakásban), annál több mozgásra van szüksége.
Ennek ellenére nem egy kifejezetten kinti tartásra ajánlott kutya, hiszen nagyon is igényli a gazdihoz és a családtagokhoz való közelséget, ahogy a közös összebújásokat és pihenéseket is. Ami a napi gondozásukat és ápolásukat illeti, a kutya karmának rendszeres nyírására érdemes odafigyelni és időben levágni vagy állatorvossal, kutyakozmetikussal levágatni. Heti egy alkalommal a fülét is ajánlott megtisztítani és rendszeresen ellenőrizni, hogy nem pirosodott-e ki vagy nincs-e más, fertőzésre utaló jel rajta és a fogtisztítás is minimum heti 2-3 alkalommal ajánlott.
Érzékeny lelkük és határozottan barátságos természetük ellenére a szamojéd időnként kifejezetten makacs és önfejű tud lenni, ezért elsősorban türelmes, tapasztalt és határozott gazdira van szükségük, aki kellő következetességgel, kedvességgel és a szamojédra jellemző kitartással neveli őket.
A nevelése egyik legfontosabb eszköze a kölyökkutya kezdőcsomag mellett egyébként a jutalomfalat lesz. A szamojédnél nem igazán válik be a tekintélyelvű nevelés, inkább a határozott, de szeretetteljes irányítás, illetve jutalmazás bizonyul hatékonynak.
A szamojéd spicc esetében kifejezetten ajánlott a korai szocializáció, illetve a kölyökkutya hozzászoktatása más állatokhoz és emberekhez. Ebben a folyamatban a kutyaovi vagy napközi, illetve a kutyasuli is remek segítség lehet.
A szamojéd igazán társaságkedvelő kutyafajta, így a négylábú társakkal is gyorsan, talán néha túl gyorsan szeretne barátságot kötni. Akkor fordulhat elő kisebb-nagyobb csetepaté, ha erre a barátnak kinézett eb nem túl nyitott, illetve szamojéd kanok akkor fújhatnak még egymásra, ha esetleg egy tüzelő szuka van a közelükben. Mástól azonban egyáltalán nem kell tartani, rendkívül barátkozós típus, általában még a macskákkal is remekül kijön.
Gyerekek társáságára kifejezetten fogékony, kedvessége és barátságos természete gyakran leveszi a kicsiket a lábukról. Ahogy egyébként a termetük is, így felügyelet nélkül, inkább csak a nagyobb gyerkőcökkel hagyjuk őket.
A szamojéd spicc esetében leginkább a kertes házak számítanak ideális élettérnek, ahol a kutyának van helye és lehetősége fel s alá futkorászni. Mozgásigénye kifejezetten magas, ezért lakásban csak akkor ajánlott a tartása, ha olyan életmódot folytatsz, hogy nap közben többször is el tudod vinni egy-egy hosszabb sétára. Máskülönben a kutyus egyre rosszabbul fogja érezni magát a bőrében.
Időnként felülkerekedhet rajtuk a vadászösztönük, ilyen esetekben nehéz megállniuk, hogy ne vessék magukat a kisebb testű állatok, például madarak, mókusok vagy idegen macskák után. Erre egyébként például a pórázon sétáltatás vagy a vadászösztönt legyőző feladatok gyakorlása kifejezetten jó megoldás lehet.
Ami még megnehezítheti a szamojéd tartását, ha a kutyus se fizikailag, se szellemileg nincs lefoglalva és magukat próbálják szórakoztatni. Általában ilyenkor rágcsálnak meg bútorokat, cipőket, mikor mi kerül az útjukba. A véleménynyilvánítástól sem félnek, ha például nem tetszik nekik valaki vagy egy adott szituáció, akkor felkészülhetünk némi ugatásra, vonyításra, esetleg fújtatásra. Többek között ezért is fontos, hogy olyan gazdihoz kerüljenek, aki szívesen és sokat foglalkozik velük, például ügyességi és nyomkövető játékokkal köti le a figyelmüket.
Amikor elmész a tenyésztőhöz figyeld meg a kölyköket. Olyat válassz, amelyik játékos, kíváncsi és barátságos alkat. A puding próbája az evés, szokták mondani, ebben az esetben, ha hagyja magát felemelni és megsimogatni, tudhatod, hogy jól választottál.
Persze nemcsak a kutyakölyök, hanem a tenyésztő választására is ajánlott odafigyelni és felmérni, hogy mennyire van tekintettel a szamojédok mozgásigényére, hogy lekösse a figyelmüket, az élettér-igényükre. Amennyiben egy hideg, kültéri kennelben tartja a kutyákat, tudhatod, hogy rossz helyen jársz, vagy, ha a kölyök barátságtalan, agresszív, nem fogékony a játékokra és kifejezetten piszkálja a testvéreit, akkor a tenyésztő biztosan nem bánik vele jól.
Fontos, hogy a tenyésztő tagja legyen valamilyen egyesületnek, klubnak, illetve oltási könyvvel és féregtelenítve adja át a kölyköket. Amennyiben valóban felelősségteljes a tenyésztő, akkor csak olyan kölyköket kínál eladásra, amelyek szüleit elvitte csípő- és könyök diszplázia szűrésre, pajzsmirigy-alulműködés szűrésre, von Willebrand betegség és a szembetegségek szűrésére.
Igen, a szamojéd kifejezetten jó családi kutya, imádja a család minden tagját, nemcsak a gazdival, a falkavezérrel alakít ki szoros kapcsolatot. Szívesen játszik a gyerekekkel, remek társ, ha sportolni indulsz, ráadásul egy kis közös összebújás sincs ellenére. Időnként olyan, mint egy ölelgetnivaló plüssmaci, csak fehér színben.
Attól függ, hogy Szibériát minek nevezzük. De a viccet félretéve Szibéria észak-nyugati részéről, a Jenyiszej és Ob folyó közötti területről származik, itt éltek a szamojéd törzsek. Így nevezhetjük orosz fajtának is, miután a terület Oroszországhoz tartozik.
Nem, két külön kutyafajta, bár tény, hogy hasonlítanak egymásra. Viszont a szamojéd és a szibériai husky keveréke már létezik, őket samusky vagy szamuszkij, esetleg szibériai szamojéd néven találod meg.
Egy fajtiszta szamojéd kölyök mondhatni ritkaságszámba megy, de nagy rá kereslet. Ennek megfelelően az ára is rendkívül magas, neves külföldi tenyészeteknél akár 1300 eurót vagy ennél magasabb árat is kérnek egy-egy kölyökért.
A szamojéd egy átlagon felüli intelligenciával rendelkező, tanulékony, illetve könnyen kiképezhető kutyafajta. A husky ezzel szemben inkább átlagos intelligenciával rendelkezik és nehezebben kiképezhető kutyus.
Ugyanakkor, a husky a szamojédnél jóval könnyebben alkalmazkodik az életmód- és életkörülményekben bekövetkező változásokhoz, illetve az egyedüllétet is valamivel jobban tolerálja a szamojédnál. Viszont mindkét fajta rendkívül mozgásigényes, nagy energiaszinttel rendelkezik, így az ügyességi feladatokat, a nyomkövetést és a hosszú sétákat is kifejezetten kedvelik.
Előbb-utóbb minden családban felmerül az igény egy házikedvencre. Elengedhetetlen, hogy jól kijöjjön a család minden tagjával, beleértve a gyerekeket is. Cikkünkben bemutatjuk azt az 5 kutyafajtát, akik a legjobb választások lehetnek gyerekek mellé.
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.