A bichon havanese (havannai pincs) rendkívüli kedvességgel és hihetetlen intelligenciával rendelkezik.
Igazi társasági kutya. Tudj meg róla mindent fajtaleírásunkból!
A kubai bichon havanese (havannai pincs) egy rendkívüli kedvességgel és hihetetlen intelligenciával megáldott kutyafajta. Tökéletes választás azon kutyabarátok számára, akik egy problémamentes, ragaszkodó és szeretetteljes kedvencre vágynak.
Fajtaleírásunkból mindent megtudhatsz a bichon havanese igényeiről, külső és belső tulajdonságairól, valamint arról, hogy ideális gazdi leszel-e egy ilyen kedves és ragaszkodó négylábú számára!
A bichon havanese egy kubai eredetű kutyafajta, az eredetileg európai bichon-család legnagyobb termetű tagja. Gyökerei ugyan a mediterrán térségbe nyúlnak vissza, de ma ismert formájában Kubában tenyésztették ki, valamikor az 1700–1800-as években. Eredete pontosan nem ismert, bizonyos források azonban kis termetű uszkárokat, bolognai pincseket, máltai selyemkutyákat vagy vízispánieleket is megjelölnek felmenői között.
Tudatos tenyésztése Kuba fővárosában, Havannában kezdődött. Itt már évszázadok óta népszerű kedvenc, és az egyik első társasági kutyának tartják. Főként a gazdagok körében számított igazán kedveltnek. Az 1959-es forradalom ennek köszönhetően rendkívül megviselte a fajtát. Sokan ugyanis úgy tekintettek rá, mint az uralkodó osztály örökségére.
A bichon havanese ekkor olyan sokat vesztett népszerűségéből, hogy Kubában gyakorlatilag kipusztult. Mindössze három, az országból nyugatra menekült család több mint egy évtizedes erőfeszítéseiknek köszönhető, hogy a fajtának sikerült fennmaradnia.
Magyarországra az első két példányt 1988-ban hozták be Moszkvából. Mára a havannai pincs világszerte népszerű házikedvenccé vált, mely főként elbűvölő külsejének, barátságos természetének és kimagasló intelligenciájának köszönhető.
Habár a havannai pincs a bichon család legnagyobb méretű tagja, magassága így sem több mint 21-29 cm. Teste kicsi és tömör, lábai rövidek, de testfelépítése arányos. Súlya maximum 6 kg. Dinamikus, könnyed és vidám járás jellemzi, mellső végtagjai valamivel rövidebbek a hátsóknál. Sötét szemei mandulavágásúak. Fülei a fejhez simulva lelógnak, ami szintén kedves, bohókás külsőt kölcsönöz a számára.
Bundája kevés aljszőrzettel rendelkezik vagy akár teljesen hiányozhat is. Fedőszőrzete viszont puha és dús, egyenes vagy hullámos változatban is előfordul. Akár 18 cm hosszú is lehet. A fehér szín mellett a barnás árnyalatok, a szürke, a bézs, valamint a foltos változatban is jellemző, de a bichon havanese megjelenése a fajtastandard szerint gyakorlatilag a kutyáknál elfogadott valamennyi színkombinációban megengedett.
A bichon havanese kutya egy igazán problémamentes társ. Élénk és játékos, mindig készen áll egy kis bolondozásra. A csaholás nem jellemző rá, azonban, ha nincs kellőképp leterhelve, ugatással jelezheti azt, hogy több figyelmet igényel. Ettől függetlenül nincs nagy mozgásigénye, így lakásban is jól tarható.
A havannai pincs okos és intelligens, ennek köszönhetően jól szocializálható és tanítható. A megfelelő nevelés mellett kutyákkal és gyerekekkel is remekül kijön, éppen ezért ideális választás azok számára, akik tökéletes családi kutyát keresnek. Igazi egyéniség, akit bárhová magunkkal vihetünk, és szinte minden társaságban szívesen fogják látni.
Fontos tudni azonban, hogy a bichon havanese társasági mivoltából fakadóan imád középpontban lenni és rendkívül igényli az emberek társaságát. Ez azt jelenti, hogy hosszabb időre nem szabad egyedül hagyni, és fontos, hogy mindig megfelelő mennyiségű figyelmet fordítsunk irányába. Érdemes azt is tudni, hogy habár rendkívül barátságos természetű, a macskákkal általában összeférhetetlen.
Nevelése során fontos, hogy szeretetteljesek ámde következetesek legyünk, a bichon havanese kutya ugyanis intelligenciájából fakadóan trükkös személyiség lehet. Elbűvölő kisugárzása könnyen az ujja köré csavarhatja a gazdit, aki ennek köszönhetően könnyen szemet hunyhat bizonyos csínytevések felett. Fontos tehát, hogy minél hamarabb tisztázzuk vele azt, hogy az új otthonba kerülve mik a szabályok, mit szabad és mit nem.
A havanese szőre a többi hosszú szőrű fajtához hasonlóan rendszeres ápolást igényel. Fontos a napi fésülés, melynek köszönhetően kevésbé tud összecsomósodni a szőrzet. Erre fontos odafigyelni, a bőr közelében ugyanis gyorsan alakulnak ki csomók, melyeket nehéz eltávolítani. Ezért nagyobb eséllyel alakulhat ki bőrgomba vagy keletkezhet gyulladás.
Tévhit, hogy a fajtának nyáron melege lenne, a bichon havanese ugyanis a kubai éghajlathoz alkalmazkodott. Ez azt jelenti, hogy szőrzete szellőzik, egyben védi a bőrt a tűző napsugaraktól. Kánikulában sem kell tehát rövidre nyírni.
Fürdetni havonta egy, legfeljebb két alkalommal ajánlott, kifejezetten kutyák számára készült sampon és balzsam használatával. A gyakoriság a kutya bőrének érzékenységétől függően változhat, bizonyos havannai pincsek bőre ugyanis érzékeny lehet a kozmetikumokra. Szükség esetén egy tompa csipesszel távolítsuk el a hallójáratban növő szőrszálakat és a szemeit is szabadítsuk meg a szőrtől. Havonta ellenőrizzük a karmait és szükség esetén vágjuk rövidebbre azokat.
Etetés szempontjából fontos, hogy kedvencünk számára biztosítsuk a megfelelő mennyiségű és minőségű fehérje, valamint tápanyag bevitelét. Ennek érdekében érdemes olyan, prémium minőségű kutyatáppal etessünk, ami nagy arányban tartalmaz húst, azonban csak csekély mértékben zöldséget és gabonát.
A havannai pincs egészséges, ellenálló fajtának tekinthető. Csak néhány olyan betegség akad, ami kifejezetten jellemző rá. A legtöbb kistermetű kutyához hasonlóan előfordulhat nála térdkalácsficam és progresszív retina atrófia is. Utóbbi egy olyan szembetegség, mely akár vaksághoz is vezethet. De a fajta esetében jellemző lehet a szőr kihullásával járó sebadenitis bőrbetegség is.
Annak érdekében, hogy kedvencünk boldog és egészséges legyen, fontos, hogy bichon havanese kölyök vásárlása során kizárólag megbízható tenyésztőt válasszunk. A jó tenyésztő minden esetben rendelkezik azokkal a szükséges papírokkal és referenciákkal, melyek igazolják azt, hogy a választott kiskutya felmenői egészségesek. Lényeges, hogy a tenyészkutyáknak párzás előtt át kell esniük egy teljeskörű egészségmegőrző vizsgálaton, évente egyszer pedig szemvizsgálatot kell rajtuk végezni. Ilyen módon a genetikai úton öröklődő betegségek szinte teljes mértékben elkerülhetők.
Összességében elmondható, hogy a bichon havanese kutya egy barátságos, hűséges és problémamentesen tartható házikedvenc. Ebből adódóan kezdő kutyatartók számára is ideális döntés lehet. Apró termetének, alacsony mozgásigényének és alapvetően csendes jellemének köszönhetően lakásban is jól tartható fajta.
A havannai pincs más kutyákkal és gyerekekkel is remekül kijön, ami azt jelenti, hogy kiváló családi kutya válhat belőle. Abban az esetben azonban, ha macskákat is tartunk, nem ő lesz a számunkra megfelelő házikedvenc. Mivel a bichon havanese társasági kutya, így bátran magunkkal vihetjük szinte bárhová. Egész biztos, hogy mindenhol imádni fogják. Imádja a figyelmet, szeret középpontban lenni. Igazi szeretnivaló, bolondos mókamester.
Fontos tudni azt is, hogy a havannai pincs szőre rendszeres ápolást igényel, éppen ezért csak azoknak ajánlott, akik elegendő időt és energiát tudnak szánni kedvencükre. Ha így tesznek, egészen biztos, hogy egy boldog, hosszú életű, kiváló barátra tesznek majd szert személyében.
Előbb-utóbb minden családban felmerül az igény egy házikedvencre. Elengedhetetlen, hogy jól kijöjjön a család minden tagjával, beleértve a gyerekeket is. Cikkünkben bemutatjuk azt az 5 kutyafajtát, akik a legjobb választások lehetnek gyerekek mellé.
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.