Loading...
Ingyenes házhozszállítás

KOMONDOR

Komondor

A puszta rettenthetetlen őre: a komondor 

A komondor az egyik legismertebb és legősibb magyar terelőkutya.

Fajtaleírásunkból minden megtudhatsz erről a kötelességtudó, hősies ebről.

Tartalomjegyzék

1. A komondor története: legendás eredetű munkakutya

2. Megjelenése: ezer közül is felismerhető

3. Jelleme: rendíthetetlen őrző-védő

4. Ápolása és etetése

5. Egészsége és jellemző betegségei

6. Biztos, hogy nekem való társ egy komondor?

A komondor az egyik legismertebb és legősibb magyar terelőkutya. Ez az igazán kötelességtudó fajta hősiesen, akár az élete árán is megvédi a családját. Fontos azonban tudni, hogy rendkívül öntudatos, így leginkább a tapasztalt kutyatulajdonosoknak ajánlott.

Fajtaleírásunkból mindent megtudhatsz erről a kinézete és jelleme miatt egyaránt különlegesnek tartott magyar kutyafajtáról. A cikk végére pedig az is kiderül, hogy jó gazdi lehetsz-e egy komondor számára.

A komondor története: legendás eredetű munkakutya 

Ezt a fajtát sokak számára nem kell bemutatnunk, hiszen jellegzetes magyar pásztorkutya, mely évszázadok óta velünk van. A fajtával kapcsolatos első írásos emlék a XVI. századból származik, azonban a fajta eredete sokak szerint egészen a X. századra vezethető vissza. Bizonyos legendák úgy tartják, hogy egyszer egy csapatnyi pásztor talált egy alom farkaskölyköt. Ezek közül válogatták ki a leginkább kutyaszerűeket és képezték ki őket a juhok körüli munkára, majd ősi kutyafajtákkal keresztezték őket. Más történetek szerint a komondor őse az orosz owtcharka, mely szintén egy pásztorkutyafajta.

A valóságban azonban nagy valószínűség szerint a komondor ősei Ázsiából származnak, az első egyedek pedig a vándorló magyarokkal érkeztek hazánk területére, valamikor a IX. században. Nem kizárt azonban az sem, hogy a nagytestű pásztorkutyákat a kunok hozták be az országba valamikor a 13. század közepén.

Származásához hasonlóan nevének eredetét is homály fedi. Először 1544-ben fordul elő írásos emlékben, a Debreceni kódex 1519-ben pedig már kutyanévként említi. Bizonyos feltételezések szerint pedig egy ősi szóösszetételből (komondor kedvű) ered, melynek jelentése komor, mogorva, mérges. Mások szerint a név a kuman (kun) szóból származik. A szó a türk nyelvekben a „kumanokhoz tartozást” jelentette.

A fajta sok más kutyához hasonlóan a II. világháború idején a kihalás szélére sodródott. Ennek köszönhetően világszerte ritka és ismeretlen fajtának számított, még annak ellenére is, hogy az Amerikai Kennel Club már 1937-ben elfogadta önálló fajtaként. 1962 után azonban Magyarországon kívül is egyre több kutyabarát érdeklődését sikerült felkeltenie. Napjainkban a komondort továbbra is alkalmazzák pásztorkutyának, azonban egyre többen tartják kedvtelésből, társkutyaként is.

komondor kutya

Megjelenése: ezer közül is felismerhető 

Jellegzetes, bozontos bundájáról és méretes termetéről ezer fajta közül is könnyű felismerni. A különleges szőrzet azonban nemcsak afféle „díszként” funkcionál. Megóvja a kutyát az időjárás viszontagságaitól és a sérülésektől. A zsinóros bundát a fedőszőrök és az aljszőr szálainak összefonódása alkotja. Ez az ebet az eső, a hideg és a kánikula ellen is védi, illetve a ragadozók éles karmai és fogai ellen is hatékony védelmet nyújt.

Gyakran emlegetik azonban azt is, hogy a segítségével a kutya képes könnyen beolvadni a juhok közé, ezáltal hatékonyabban óvhatja meg a nyájat. Könnyen elrejtőzhet a ragadozók elől, és a legmegfelelőbb pillanatban csaphat le rájuk. A fajtát jelenleg csak csontfehér színben tenyésztik, régebben azonban sárga, foltos, vadas színű változata is létezett.

Nagy termete ellenére mozgása kimért és elegáns. A kanok marmagassága átlagosan 70 cm, a szukáké 65 cm. A kanok testsúlya jellemzően 45-61 kg, míg a szukáké 36-50 kg közé tehető. Érdekesség, hogy itthon a komondort jellemzően munkakutyaként tartják. Ezzel szemben külföldön – például az Egyesült Államokban – a legtöbb komondor kiállítási kutya.

Jelleme: rendíthetetlen őrző-védő 

Mivel a fajta fő feladata a pusztai marhacsordák és nyájak őrzése volt, így nem meglepő, hogy a komondor évszázadok óta híres a bátorságáról és a védelmező ösztönéről. Született őrző-védő kutya, az udvar, a porta védelmezése annyira a vérében van, hogy erre gyakorlatilag tanítani sem kell. Területét napközben keveset mozogva őrzi, ébersége azonban egy pillanatra sem lankad. Éjszaka állandó mozgásban van, folyamatos őrjáratot tart. Ritkán ugat feleslegesen, a gyanús mozgást viszont azonnal hangos, mély hangú ugatással jelzi.

A megfelelő nevelés mellett a komondor jó társkutya, és nem akarja a dominanciáját gazdájával szemben bizonyítani. Kifejezetten emberközpontú, szeretetét pedig nem csak gazdájára, de a családtagokra és a közeli ismerősökre is kiterjeszti. Ez azt jelenti, hogy kellő odafigyelés mellett jó családi kutya válik belőle. Idegenekkel szemben a gazda jelenlétében visszahúzódó, ha azonban a gazdája nincs jelen, rettenthetetlenül védi a betolakodóktól a portát.

Pásztorkutya mivoltából fakadóan meglehetősen önfejű. Megszokta, hogy önálló döntéseket hozzon, ami azt jelenti, hogy a számára értelmetlen parancsokat nem fogja teljesíteni. Ez azonban ne tévesszen meg senkit. Rendkívül intelligens fajta és gyorsan tanul, ennek érdekében azonban következetes nevelést, illetve sok odafigyelést és törődést igényel.

Ápolása és etetése 

A komondor impozáns bundája nem igényel mindennapos ápolást. Elég néha szétszednünk az összenemezesedett csomókat, amihez érdemes már kiskorától kezdve, fokozatosan hozzászoktatni az ebet. Ezt leszámítva a szőrzet teljesen öntisztuló, így fürdetésre kedvencünknek csak kivételes alkalmakkor van igénye.

Fontos azonban tudni, hogy az összeálló, táblás szőr nemcsak kellemetlen lehet, de bőrbetegségek melegágyaként is szolgálhat. Éppen ezért a túlzott nemezesedést minden esetben kerülnünk kell. A kiállítási kutyák esetében a nagy bunda alapvető elvárás, a mindennapi életben azonban egészségügyi és állatjóléti okokból a komondor nyírása fontos feladat.

Lényeges továbbá a fülek belsejének ápolása és rendszeres tisztítása is. Ez segít elkerülni a gyulladással járó fülbetegségeket. Szánjunk továbbá időt a fogak rendszeres ellenőrzésére és tisztítására, ezzel is elébe menve a fogakkal kapcsolatos problémáknak, például a fogkövesedésnek.

Annak ellenére, hogy a komondor nagytestű kutya, nem eszik sokat. Az etetés szempontjából azonban lényeges, hogy kedvencünk megkapja az egészséges fejlődés szempontjából nélkülözhetetlen tápanyagokat és vitaminokat. A magas hústartalmú prémium és szuper prémium minőségű tápok tökéletes megoldást jelentenek, hiszen az állati fehérje mellett minden egyéb ásványi anyagot és vitamint tartalmaznak, amire a kutyának a mindennapokban szüksége lehet. A gyengébb minőségű, magas gabonatartalmú tápokat azonban érdemes kerülni.

A leendő gazdiknak tudnia kell, hogy a fajta esetében jellemző probléma a gyomorcsavarodás, melyet a gyomorba hirtelen beömlő gázok és levegő okoznak. Ezt a problémát az eledel túlzottan gyors, habzsolva történő elfogyasztása idézheti elő. Fontos tehát, hogy ennek elkerülésére minden esetben odafigyeljünk, a gyomorcsavarodás ugyanis halálos kimenetelű is lehet. A megelőzés érdekében napi egy nagy tál eledel helyett inkább 2-3 kis adag kutyatápot adjunk kedvencünknek.

Egészsége és jellemző betegségei 

A komondor egy masszív testfelépítésű, robosztus és egészséges kutya. Akadnak azonban olyan betegségek, amelyek jellemzőek lehetnek a fajtára. Ilyenek lehetnek többek közt a különböző szemproblémák, például a szürkehályog vagy a szemhéj befelé fordulása. Ezen kívül jellemző a nagytestű kutyák esetében gyakori csípőízületi diszplázia, és különböző daganatos betegségek is előfordulhatnak.

Amennyiben szeretnénk, hogy kedvencünk erős és egészséges legyen, komondor kölyök vásárlása során figyeljünk oda arra, hogy mindig a megfelelő tenyésztőt válasszuk. Olyasvalakit, aki a kiskutya felmenőinek egészségét a szükséges vizsgálatokkal, papírokkal és referenciákkal is igazolni tudja. Ilyen módon ugyanis a genetikai úton öröklődő egészségügyi problémák is elkerülhetők. A megfelelő odafigyelés mellett és ideális körülmények közt a komondor átlagéletkora 10-12 év is lehet.

Biztos, hogy nekem való társ egy komondor? 

Összességébe elmondható, hogy a komondor nem nagy igényű fajta. Két dologra azonban mindenképp szüksége van. Az egyik a megfelelő nevelés, a másik pedig a megfelelő tér a mozgásához. Ez a fajta ugyanis alapvetően munkakutyának lett tenyésztve, amely nagy mozgásigénnyel rendelkezik. Ha a komondor nem dolgozik rendszeresen, a hosszú séták és a sport elengedhetetlen a számára. Éppen ezért tartása főként nagy kerttel rendelkező családi házban vagy tanyán ajánlott.

Fontos tudni azt is, hogy a fajta esetében a határozott és igazságos nevelés alapkövetelménynek számít. Egy komondornak tapasztalt, következetes gazdára van szüksége. Az olyan gazdival szemben, aki kemény, ámde korrekt, a kutya tiszteletteljes és kedves viselkedést fog tanúsítani. Kiváló családi kutya válhat belőle, ugyanis nemcsak gazdájával, de annak családjával is szeretetteljes és is kitartóan védelmezi őket.

Vissza a kutya fajtaleírásokhoz >>

Most érkezik a legújabb családtag?

Tudj meg többet a kölyökkutya kezdőcsomagjainkról!

Méret
Szőrtípus
Szőr mintázat
Szín
Jellemzők
Egészség
Gyerekbarát
Harapásra való hajlam
Hízásra való hajlam
Intelligencia
Játékosság
Képesség, hogy otthon maradjon egyedül egész nap
Képezhetőség
Lakásban tartható
Megfelelő első kutyának
Szökésre való hajlam
Szőrhullás mértéke
Ugatásra való hajlam
Kapcsolódó blogok
Kutya allergia: Tünetek, diagnózis, kezelés. Minden, amit tudni kell!
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
2023.06.22. 14:19
Kutya allergia: Tünetek, diagnózis, kezelés. Minden, amit tudni kell!

Hogyan ismerhető fel és kezelhető a kutya allergia? Olvassa el szakértői útmutatónkat a kutyaallergia tüneteiről, diagnózisáról és kezeléséről.

Kutya szobatisztaságra nevelése
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
2023.08.22. 08:35
Kutya szobatisztaságra nevelése

A kutya szobatisztaságra nevelése útmutató lépésről lépésre: Hasznos információk, tippek és trükkök kutyatulajdonosoknak.

Kutyasétáltatás: minden, amit tudni kell 2024-ben
Demkó Kata
2023.12.19. 13:25
Kutyasétáltatás: minden, amit tudni kell 2024-ben

Praktikus kutyasétáltatás tippek a mindennapokhoz hogyan tegyél minden sétát élvezetessé és biztonságossá? Tudj meg...

Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.