Loading...
Ingyenes házhozszállítás

BERNI PÁSZTOR KUTYA

Berni pásztor kutya

A jóságos óriás, akit mindenki imád: berni pásztor fajtabemutató

A berni pásztorkutya egy rendkívül sokoldalú munkakutya a svájci Alpokból származik.

Tudj meg róla mindent fajtaleírásunkból!

Tartalomjegyzék

1. Története: munkakutyából népszerű családi kedvenc

2. Természete: jóindulatú és barátságos társ

3. Megjelenése: egy kedves és magasztos óriás

4. Egészsége és jellemző betegségei

5. Ápolása és etetése

6. Kinek való a berni pásztorkutya tartása?

A berni pásztorkutya (németül Berner Sennerhund) egy rendkívül sokoldalú munkakutya, amely a svájci Alpokból származik. Régebben a szarvasmarhák őrzésére és terelésére alkalmazták, mára azonban tökéletes családi kedvenc vált belőlük, és világszerte kutyabarátok milliói rajonganak érte.

De mik a berni pásztor legfőbb tulajdonságai és kinek ajánlott a fajta tartása? Mire kell odafigyelni, hogy kedvencünk sokáig egészséges és boldog életet élhessen? Fajtaleírásunkból minden fontos információt megtudhatsz, melyet a berni pásztor tartásával kapcsolatban tudni szeretnél!

berni pásztor

Története: munkakutyából népszerű családi kedvenc

Az, hogy a berni pásztor pontosan mely fajtáktól eredeztethető, tisztázatlan kérdés. Feltételezések szerint a családfában komoly szerepet játszik a római katonák által Svájc területre vitt molasszer és a masztiff is. Egyvalami azonban biztos: a ma ismert berni pásztorkutyák Bern környékéről származnak, ahol eredetileg parasztgazdaságok kutyáiként tartották őket. Erős testfelépítésüknek köszönhetően a haszonállatok őrzése mellett olyan feladatokat is rájuk bíztak, mint a kocsihúzás.

A berni pásztor eleinte Bern tartomány Dürrbach régiójában vált népszerűvé. Először 1902-ben mutatták be kutyakiállításon, innentől kezdve pedig az érdeklődés hatalmasat növekedett a fajta iránt. Végül a fajtiszta tenyésztést az 1907-ben alakult, Svájci Dürrbach Klub tűzte ki maga elé céljaként.

A javaslat, hogy a dürrbachit berni pásztorkutyává nevezzék át, Prof. Dr. Albert Heimtől származik, aki az első fajtaszabvány létrehozásán dolgozó csoport tagja volt. Az ötlet egyrészt azért merült fel, mert ez az elnevezés jobban kihangsúlyozta a fajta svájci pásztorkutyákkal való rokonságát. Ilyen módon pedig a származás az ország határain túl is egyértelművé vált azután, hogy a fajta jó természetének és fizikumának köszönhetően világszerte népszerűvé vált.

Természete: jóindulatú és barátságos társ

Ez a kutya a családos kutyatartók kedvence, és nem véletlenül. Ez főként jó természetének köszönhető, hiszen igazán jóindulatú és barátságos fajta. A saját fajtársai mellett más háziállatokkal és gyerekekkel is képes remekül kijönni. Sőt, kifejezetten kedveli a gyerekekkel közös játékot, és a hangos, aktív gyerekekkel szemben sem lesz elutasító vagy agresszív.

Ebből is látszik, hogy magas ingerküszöbbel rendelkezik, ennek köszönhetően pedig rendkívül higgadtan reagál a környezeti ingerekre. Az agresszió legalább annyira távol áll tőle, mint Makótól Jeruzsálem. Az idegenekkel is rendkívül barátságos tud lenni, éppen ezért őrző-védő kutyának nem érdemes alkalmazni. Bárhová magunkkal vihetjük viszont, és ahol szabad, ott póráz nélkül is sétálhat velünk, hiszen sem vadászatra, sem elcsavargásra nem hajlamos.

Lojális és egész életében hűséges, ragaszkodó társ. Mindezek mellett pedig intelligens is. Jól tanítható, a számára értelmetlen parancsokat azonban hajlamos nem végrehajtani. Abban az esetben azonban, ha szeretetteljes és következetes nevelésben részesül, egy rendkívül jól nevelt családtag válhat belőle, akit különféle feladatok végrehajtására is hatékonyan motiválhatunk. Napjainkban is alkalmazzák munka- és terápiás kutyaként. A berni pásztor ugyanis a kocsi- és teherhúzósport mellett mentési munkálatokra és nyomkeresésre is tökéletesen kiképezhető.

berni pásztorkutya nevelése

Megjelenése: egy kedves és magasztos óriás

Népszerűségének oka nemcsak kiváló természetében, hanem megjelenésében is rejlik. Magasztos, erős testfelépítésű kutya. Súlya, nemtől függően 35-50 kg között mozog. Marmagassága ideális esetben 58-68 cm, de ettől néha nagyobb példányok is előfordulhatnak.

Jellegzetes trikolor bundájában a fekete szín dominál, amit fehér és cserbarna jegyek tarkítanak. A tenyésztés során fontos a minél szimmetrikusabb rajzolatok elérésére. Fülei közepes nagyságúak és háromszög alakúak, enyhén lekerekített végűek és a fejhez simulnak. Szemei mandula alakúak és sötétbarnák. Találkozhatunk kék színű szemmel is, amit sokan szépnek és különlegesnek tartanak, azonban fontos tudni, hogy ez tenyésztési hibának számít. Élettartama átlagosan 6-10 év között mozog, de a megfelelő körülmények közt nem ritkán találkozhatunk jóval idősebb példányokkal is.

berni pásztor kutya

Egészsége és jellemző betegségei

Annak ellenére, hogy a berni pásztor egy robosztus testfelépítésű kutya, sajnos nem tartozik a legegészségesebbnek mondható fajták közé. Több genetikai eredetű betegség is jellemző lehet rá, mely részben a nagy népszerűségét kihasználó szaporítóknak köszönhető.

Gyakori problémát jelentenek az olyan ízületi megbetegedések, mint a csípődiszplázia. A kölykök életük első hónapjaiban például nem lépcsőzhetnek annak érdekében, hogy ezáltal is védve legyenek még nem teljesen kialakult ízületeik. De az ízületi problémák mellett sajnos a vesebetegségek és a különböző daganatos megbetegedések is jellemzőek lehetnek rájuk.

Annak érdekében, hogy kedvencünk egészséges legyen, rendkívül fontos, hogy ne a kiskutya ára legyen a döntő szempont. Berni pásztor kölyök vásárlása során csak megbízható tenyésztőt válasszunk, akkor is, ha többet kell fizetnünk. A jó tenyésztő pedig az, aki minden esetben rendelkezik azokkal a szükséges papírokkal és referenciákkal, melyekkel képes igazolni a kiskutya felmenőinek egészségét. Ez ugyanis hozzájárulhat ahhoz, hogy leendő kedvencünk is hosszabb, egészségesebb és boldogabb életet élhessen.

berni pásztor kölyök

Ápolása és etetése

A berni pásztorkutya jó közérzetéhez a megfelelő környezet mellett két dolog egész biztosan hozzájárul: a rendszeres ápolás és a megfelelő etetés. Kedvencünk hosszú, sima szőrzetét érdemes legalább heti 2-3 alkalommal kikefélni annak érdekében, hogy a gubancolódás elkerülhető legyen. Vedlés idején ezt a tevékenységet minden nap elvégezhetjük. A szőrzet ápolása mellett fontos, hogy időt szánjunk a szemek, a fülek és a karmok ápolására is. A rendszeres rutinvizsgálatok segítenek abban, hogy időben észrevegyük azokat az esetleges elváltozásokat, melyek a későbbiek során komolyabb problémát is jelenthetnek.

Az étrend szempontjából a legfontosabb a megfelelő mennyiségű és minőségű fehérje, melyet főként hús formájában kell biztosítanunk kedvencünknek. Éppen ezért, mint ahogyan a legtöbb kutyafajta esetében, úgy a berni pásztornál is lényeges, hogy a kutyát kizárólag jó minőségű táppal etessük. Lehetőleg válasszunk olyat, mely kevés zöldséget tartalmaz, gabonát pedig legjobb esetben is csak minimális mennyiségben. Mivel a berni pásztorkutya szereti a hasát, így érdemes a kifejezetten a nagytestű ebek igényeire szabott tápok közül választani.

A kiskutyák esetében egy ideig érdemes a tenyésztőnél megszokott tápot adni, majd lassan, fokozatosan másfajta eledelre is válthatunk. Mivel hajlamos lehet az elhízásra, így felelősségteljes gazdiként a megfelelő adagok mellett fontos, hogy a rendszeres testmozgásra is odafigyeljünk.

Kinek való a berni pásztorkutya tartása?

Összességében elmondható, hogy egy jó természetű, nyugodt és intelligens, családbarát fajta. Tökéletes házi kedvenc lehet a kisgyerekes családok számára, és azoknak is ideális választás, akik más háziállattal is rendelkeznek. Munkakutya lévén azonban nagy mozgásigénnyel bír, melynek kielégítéséről gondoskodni kell, éppen ezért lakásban tartva nem igazán érzi jól magát.

Tökéletes választás lehet azonban azok számára, akik nagyobb kertesházban élnek, vagy elég időt tudnak szánni arra, hogy naponta sokat sétáljanak és játsszanak kedvencükkel. Ha egy igazán hűséges, szelíd és szerethető társra vágysz, akkor egyértelmű, hogy a berni pásztor egy neked való kutyafajta!

Vissza a kutya fajtaleírásokhoz >>

 

Most érkezik a legújabb családtag?

Tudj meg többet a kölyökkutya kezdőcsomagjainkról!

Méret
Szőrtípus
Szőr mintázat
Szín
Jellemzők
Egészség
Energiaszint
Gyerekbarát
Harapásra való hajlam
Házőrző képesség
Hízásra való hajlam
Intelligencia
Játékosság
Képesség, hogy otthon maradjon egyedül egész nap
Képezhetőség
Lakásban tartható
Macskabarát
Megfelelő első kutyának
Szökésre való hajlam
Szőrhullás mértéke
Ugatásra való hajlam
Kapcsolódó blogok
Kutya allergia: Tünetek, diagnózis, kezelés. Minden, amit tudni kell!
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
2023.06.22. 14:19
Kutya allergia: Tünetek, diagnózis, kezelés. Minden, amit tudni kell!

Hogyan ismerhető fel és kezelhető a kutya allergia? Olvassa el szakértői útmutatónkat a kutyaallergia tüneteiről, diagnózisáról és kezeléséről.

Kutya szobatisztaságra nevelése
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
2023.08.22. 08:35
Kutya szobatisztaságra nevelése

A kutya szobatisztaságra nevelése útmutató lépésről lépésre: Hasznos információk, tippek és trükkök kutyatulajdonosoknak.

Kutyasétáltatás: minden, amit tudni kell 2024-ben
Demkó Kata
2023.12.19. 13:25
Kutyasétáltatás: minden, amit tudni kell 2024-ben

Praktikus kutyasétáltatás tippek a mindennapokhoz hogyan tegyél minden sétát élvezetessé és biztonságossá? Tudj meg...

Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.